Już w czerwcu pojawią się recyklomaty w Warszawie

Wszyscy wiemy doskonale, że recykling jest bardzo wskazany. Póki co w krajach rozwiniętych produkuje się zdecydowanie zbyt dużo odpadów. Na szczęście rozwijane są nowe technologie odzyskiwania surowców z odpadów. Oprócz tego propaguje się sortowanie odpadów. Już wkrótce ruszy dość interesująca inicjatywa proekologiczna w stolicy. W czerwcu 2019 mają pojawić się na ulicach Warszawy recyklomaty. Co to takiego?

Recyklomaty to specjalne maszyny, które będą miały za zadanie odbieranie posortowanychh odpadów. Ciekawym pomysłem jest nagradzanie osób aktywnie korzystających z automatów do recyklingu różnymi bonusami, np. zniżką do kina, na kawę itd. Program bonusowy ma bazować na specjalnych eko-punktach które będą otrzymywać osoby wrzucające posegregowane odpady do automatów.

Aby można było korzystać z recyklomatów, trzeba będzie najpierw zainstalować specjalną aplikację mobilną. Przy wrzucaniu posegregowanych szklanych, plastikowych lub aluminiowych odpadów należy oczywiście zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej komory. Cały proces będzie koordynowany online. Po umieszczeniu odpadów w automacie do centralnego systemu będzie przesyłana informacje na temat surowców, a także poziomy napełnianie komory automatu. W ostatnim tygodniu czerwca 2019 ma się pojawić pierwsze 5 recyklomatów w Warszawie, Postawienie kolejnych 5 automatów przewiduje się na okres po wakacjach.

W tym miejscu warto podkreślić, że chociaż dotychczas nie było jeszcze recyklomatów na polskich ulicach, to jednak podobne proekologiczne inicjatywy funkcjonowały już w polskich miastach. Doskonałym przykładem jest butelkomat w Krakowie, który za wrzucane butelki wypłacał gotówkę. Butelkomat ten znajdował się w Centrum Administracyjnym, wydziale UMK. Urządzenie stało przez kilka dni. Za jednym razem butelkomat mógł przyjąć 800 butelek z plastiku. Tego rodzaju butelki nie powinny być zgniecione, powinny być także opatrzone kodem kreskowym. Sam projekt został wprowadzony po to, aby zachęcić polskie władze do wprowadzenia kaucje za plastikowe butelki na napoje.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *