Recykling polipropylenu

Chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że recykling jest z uwagi na ekologię bardzo potrzebny nam wszystkim. Tym razem chcielibyśmy zająć się tematem recyklingu polipropylenu. Polipropylen to tworzywo sztuczne, które jest z powodzeniem wykorzystywane w wielu różnych branżach. Z polipropylenu produkuje się chociażby pojemniki na żywność, obudowy maszyn, palety transportowe, oczka wodne itd.

Także i w tym przypadku podstawą recyklingu jest sortowanie. Po raz kolejny warto podkreślić, że bardzo ważne jest segregowanie odpadów już w gospodarstwie domowym. Co właściwie dzieje się z odpadami z polipropylenu, które poddawane są recyklingowi?

Standardowo polipropylen po oczyszczeniu jest dokładnie rozdrabniany w specjalnych młynach. Co istotne, taki rozdrobniony materiał można jak najbardziej dodać do nowego polipropylenu wykorzystywanego do produkcji różnych przedmiotów. Według ekspertów, jeśli dodatek ten oscyluje wokół 20%, nowy wyrób bardzo nieznacznie różni się do tych, które są wykonywane w zupełności z czystego materiału. Zmiany dotyczą głównie wyglądu. Dość często powierzchnia nie jest jednomiernie zabarwiona. A co jeśli do produkcji nowych produktów wykorzystany zostanie wyłącznie polipropylen zmielony? Również i zastosowanie polipropylenu w 100% pochodzącego z recyklingu nie jest żadnym problemem. Owszem, można zauważyć pewne pogorszenie właściwości mechanicznych oraz wizualnych, jednak różnica jest naprawdę niewielka.

Warto mieć świadomość, że możliwy jest otrzymanie recyklatu o właściwościach takich samych, jak świeży materiał. W jaki sposób? Podstawą jest dokładny przerób, czyli mieszanie i regranulowanie pozyskanego materiału, a następnie dodanie specjalnych dodatków i modyfikatorów.

Należy podkreślić, że już teraz wiele produktów z polipropylenu, ja np. baseny kąpielowe, oczka wodne, pojemniki różnego typu, palety transportowe wykonywane są z materiału pozyskanego w drodze recyklingu. Pamiętajmy o tym, że systematycznie segregując odpady, możemy udział wyprodukowanych w taki sposób produktów znacznie zwiększyć. Naprawdę warto!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *