Bornholm a polityka zero waste

Wszyscy wiemy doskonale, że zbyt wiele odpadów to bardzo duży problem. Niestety nie tylko firmy z różnych branż, ale także i prywatne gospodarstwa domowego produkują ogromne ilości odpadów. Na szczęście rządzący dostrzegają problem i zaczynają wprowadzać inicjatywy, które maja na celu ograniczenie ilości odpadów na wysypiskach.

Tym razem chcielibyśmy na naszym blogu przybliżyć Wam interesująca inicjatywę ekologiczną, a mianowicie planowanie wprowadzenie strefy zero waste na wyspie Bornholm. Zgodnie z założeniami ekologicznego programy duńska wyspa ma być do roku 2032. Warto od razu podkreślić, że to pierwsza tego rodzaju inicjatywa na świecie. Założenie wprowadzenia polityki zero waste oznacza że odpady powstające na wyspie od roku 2032 będą albo poddawane recyklingowi albo zużywane ponownie.

W tej chwili wyspa Bornholm to popularny kierunek wyjazdów turystycznych, zwłaszcza wśród rowerzystów, którzy mogą tutaj jeździć po znakomicie przygotowanych ścieżkach rowerowych. Wyspa ma około 40 tysięcy mieszkańców, obecnie region ten przygotowuje się do wprowadzenia polityki zero waste. Aby możliwe było wprowadzenie gospodarki w drugim obiegu do 2032 roku, trzeba wprowadzić na wyspie wiele zmian infrastrukturalnych.

Konieczna jest m.in. budowa kompostowni oraz biogazowni. Szacuje się jednocześnie, że w samym tylko sektorze recyklingu powstanie aż 1000 nowych miejsc pracy. Docelowo zakłada się propagowanie napraw zużytych lub uszkodzonych przedmiotów, co w praktyce oznacza promocje lokalnych warsztatów rzemieślniczych.

Warto podkreślić, że mieszkańcy wyspy Bornholm uchodzą za społeczność zorientowaną jak najbardziej proekologicznie. Dlatego projekt zyskała spore uznanie. Jednak mimo to władze planują wdrożenie specjalnego projektu edukacyjnego, w ramach którego będą m.in. prowadzone zajęcia szkolne dot. kwestii ekologicznych np. ograniczenia produkcji odpadów. Oprócz tego planuje się także jeszcze bardziej restrykcyjnie niż do tej pory przestrzegać zasad segregowania odpadów. Miejmy nadzieję, że więcej regionów weźmie przykład z tej duńskiej wyspy.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *