Czym się kierować kupując worki na śmieci?
Czy potrafisz sobie wyobrazić, ile niesortowanych odpadów jest zbieranych dziennie w Twoim domu, okolicy, mieście lub świecie? Liczby pobudzą umysły nawet najbardziej kreatywnych marzycieli. Wszystko to od dziesięcioleci gromadzi się na wysypiskach i zanieczyszcza planetę. Ale jest wyjście. Rozmowa o ekologii, selektywnej zbiórce i recyklingu odpadów trwa już od dawna. Gdzieś procesy zostały już ustalone, ale gdzieś dopiero nabierają rozpędu. Kupując worki na śmieci trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów aby spełniły swoje funkcje i wspierały segregację śmieci, wspierając ekologię.
Jaka powinna być gęstość worków na śmieci?
Gęstość worka na śmieci jest wskaźnikiem charakteryzującym zdolność materiału do wytrzymywania obciążeń. Gęstość odnosi się do grubości ścianki worka na śmieci, która jest mierzona w mikronach. Im większa wartość, tym mocniejszy worek i większy ciężar ładunku, który może unieść. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze worków na śmieci eksperci zalecają skupienie się na obszarze, w którym produkty mają być używane, jakie odpady należy w nich składować i transportować.
Klasyfikacja worków foliowych na śmieci
Istnieje wiele rodzajów worków na śmieci pod względem gęstości, nośności i obszarów zastosowania. Jako główne kryterium przyjmijmy grubość worka na śmieci.
W tym przypadku można wyróżnić następujące odmiany:
- Do 10 mikronów – najcieńsze produkty wykonane są z polietylenu o niskiej gęstości (HDPE), którego gęstość waha się od 186 do 343 kg/m2. Służą do przechowywania i transportu odpadów o wadze od jednego do dwóch kilogramów. Nadaje się do potrzeb domowych, do domu i biura, placówek medycznych.
- Objętość do 30 litrów. 10-16 mikronów może wytrzymać ciężar do czterech kilogramów. Wykonany z polietylenu niskociśnieniowego. Może być stosowany w warunkach domowych i biurowych. Objętość do 50 litrów.
- 20-50 mikronów nadaje się do transportu odpadów o wadze 5-10 kg. Lepiej jednak nie kupować takich produktów, jeśli musisz przechowywać śmieci z ostrymi narożnikami. Wykonane są z polietylenu średniociśnieniowego (PSD) o gęstości 245-373 kg/m2. Zakres – dom i biuro, kawiarnie, restauracje, inne przedsiębiorstwa, w których powstają lekkie śmieci. Objętość do 60 litrów.
- 50-80 mikronów to najgęstsze produkty. Z powodzeniem stosuje się je do śmieci ważących ponad piętnaście kilogramów. Materiałem do produkcji takich worków jest polietylen wysokociśnieniowy (LDPE), którego gęstość wynosi 1133-1370 kg / m2. Jest odporny na przekłucia i przecięcia, ale ma małą rozciągliwość i może pęknąć pod silnym naciskiem. Objętość – od 60 do 120 litrów i więcej – do 260 litrów. Te worki na śmieci służą do ciężkich, w tym budowlanych, odpadów.
Biodegradowalne worki na śmieci
Są to worki stworzone z materiałów, które po dwu-trzyletnim użytkowaniu rozkładają się pod wpływem środowiska i zamieniają w związki organiczne. Worki biodegradowalne nie mają negatywnego wpływu na przyrodę, dlatego w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem.Ten rodzaj opakowania na śmieci został opracowany stosunkowo niedawno i na chwilę obecną popyt na ten produkt dopiero się rozwija. Ponadto w tej kategorii pojawiają się worki zapachowe impregnowane specjalną kompozycją. Asortyment ten pozwala zredukować nieprzyjemne zapachy i sprawić, że sprzątanie śmieci stanie się przyjemniejszym doświadczeniem.
Worki na śmieci przeznaczone są do zbierania, przechowywania, transportu i utylizacji odpadów. Dzięki nim pojemnik na odpady nie brudzi się, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i estetycznie wygląda. Worki na śmieci mogą być wykonane z polietylenu, materiałów biodegradowalnych. Materiał łączy się przez spawanie lub klej (naturalny lub syntetyczny). Worki na śmieci występują w różnych kształtach, a także z dodatkowymi detalami. Wpływa to na użyteczność. Bezszwowy worek z płaskim dnem to standardowa opcja w gospodarstwie domowym, którą można łatwo uszkodzić. Worek ze szwem z płaskim dnem i fałdami – odporny na uszkodzenia, odpowiedni na odpady płynne. Kupując worki na śmieci zwracamy uwagę przede wszystkim na trwałość. Wytrzymałość zależy od grubości i rodzaju spoiny.