Wyspa odpadów na Morzu Śródziemnym

Wszyscy chyba wiemy bardzo dobrze, że ludzkość produkuje zbyt wiele śmieci. To dotyczy przede wszystkim mieszkańców Azji oraz Europy. Mimo tego, że obecnie powszechne jest sortowanie śmieci, ciągle jeszcze dużym problemem są ogromne wysypiska śmieci, a nawet … wyspy odpadów na morzach i oceanach. Niestety niedawno stwierdzono powstanie dużej wyspy odpadów na Morzy Śródziemnym, między Kostaryką a Elbą. Jej średnica wynosi kilka kilometrów.

Naukowcy są wprawdzie zdania, że wyspa śmieci na Morzu Śródziemnym jest przejściowa, że doszło do jej utworzenia na skutek działania prądów morskich. Nie zmienia to jednak faktu, że istnienie tego rodzaju wysp jest bardzo niepokojące. Sam fakt, że doszło do utworzenia się takiej wyspy świadczy o tym, jak bardzo zanieczyszczone jest malownicze Morze Śródziemne tworzywami sztucznymi.

Jak to się stało, że powstała wyspa odpadów? Trzeba mieć świadomość, że prądy morskie w rejonie północno-wschodnim Morza Śródziemnego przebiegają w taki sposób, że woda przepływa wzdłuż brzegów Włocha, w okolicach Elby prądy ukierunkowane są na Kanał Korsykański. Stąd też w tych rejonach jest o wiele wyższa koncentracja odpadów. Skupisko odpadów na powierzchni morza tworzy się, gdy panują niesprzyjające warunki pogodowe. Chodzi tutaj zwłaszcza o występowanie północno -wschodniego wiatru. Według naukowców akumulacja odpadów w postaci wyspy może trwać od kilku dni po 3 miesiące.

Prawda jest niestety taka, że Morze Śródziemne jest bardzo zanieczyszczone przez odpady z tworzywa sztucznego. Organizacja WWF poinformowała niedawno w swoim raporcie, że w 1 km2 morza znajduje się aż 1,25 miliona fragmentów plastiku. Czy to bardzo źle? Niestety tak! Rzecz w tym, że chodzi o zaledwie 1% wód światowych, który zanieczyszczony jest 7% odpadów z tworzywa sztucznego, które znajdują się na świecie. Niestety odpadów znajdujących się na skupisku pomiędzy Elbą a Korsyką nie panuje się zebrać i zutylizować. Są to materiały niejednorodne, większość z nich nie nadaje się do recyklingu. Zresztą procedura zbierania i przetwarzania odpadów byłaby bardzo kosztowna.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *