Jakie produkty powstają w drodze recyklingu?

Obecnie podkreśla się bardzo często, jak ważny jest recykling. Wiadomo, że z odpadów można odzyskiwać surowce, a z nich produkować nowe przedmioty, niejednokrotnie takie, których używamy na co dzień. Wystarczy umiejętnie segregować swoje odpady, aby efektywnie wspomóc procesy recyklingu. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, które z Waszych rzeczy powstały dzięki recyklingowi?

Warto podkreślić od razu, że Polska ma bardzo dobre wyniki w recyklingu papieru. Szacuje się, że nawet 90% odpadów papierowych poddawanych jest recyklingowi. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to znakomity wynik. Co istotne, papier można przetwarzać nawet 7 razy. Co produkuje się z makulatury? Papier toaletowy, zeszyty, czasopisma, opakowania papierowe, a także tekturę, która wykorzystywana jest do izolacji termicznej.

Dlaczego warto segregować plastikowe opakowania np. torebki foliowe, opakowania po jogurtach czy saszetki? Ponieważ można z nich wyprodukować materiały drewnopodobne albo dźwiękoszczelne ściany wykorzystywane w pobliżu ruchliwych dróg. To jednak nie wszystko. Z plastikowych odpadów produkuje się także ławki w parku, wyposażenie placów zabaw, a także plastikowe okna oraz rozmaite zadaszenia. Naprawdę dobrze byłoby konsekwentnie segregować plastikowe opakowania już we własnym gospodarstwie domowym.

Także i z butelek PET można wyprodukować wiele przydatnych przedmiotów. Stare butelki PET można jak najbardziej wykorzystywać do produkcji nowych butelek tego typu. Z drugiej strony z takich butelek można także wytworzyć włókna silanowe, z które z kolei są surowcem wykorzystywanym do produkcji wnętrz samochodowych, powłok różnego typu, śpiworów, kurtkę, popularnych bluz polarowych itd.

Bardzo dobre efekty przynosi oczywiście recykling szkła. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. W przypadku szkła mamy do czynienia z surowcem, który można przetwarzać właściwie bez końca. Szkło z recyklingu można wykorzystać chociażby do produkcji butelek na rozmaite napoje albo do wytworzenia dekoracji i wazonów. W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze, że obecnie recykling szkła w Polsce ma wynik 70%.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *