Innowacyjny recykling opakowań po lekach

Standardowe opakowania po tabletkach to połączenie plastiku i aluminium – każdy z nas wie doskonale, jak wyglądają blistry po tabletkach. Ale nie każdy wie, że niedawno opracowano w Polsce nową metodę efektywnego recyklingu takich opakowań. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ będzie można skutecznie odzyskiwać zarówno aluminium, jak i tworzywo sztuczne celem ich ponownego wykorzystania. Nowa metoda recyklingu została opatentowana przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

Ze względu na fakt, że oddzielenie aluminium od plastiku w przypadku blistrów farmaceutycznych nie było takie proste, odzysk tych materiałów możliwy był w dość ograniczonym stopniu. Teraz sytuacja się zmieniła. Naukowcy z Wydziału Chemii UŁ pod przewodnictwem prof. Marka Zielińskiego opracowali metodę, z pomocą której jak najbardziej będzie możliwy recykling nawet dużej ilości zgromadzonych blistrów po tabletkach. W praktyce oznacza to, że można będzie odzyskać cenne aluminium, a przy tym chronić środowisko naturalne przed zalegającym na śmietnikach tworzywem sztucznym. Jak podkreślają łódzcy naukowcy nowa metoda pozwala na pozyskanie polichlorku winylu (PCCW) oraz aluminium. Oba te produkty mogą zostać jak najbardziej wykorzystane ponownie.

Jak przebiega recykling blistrów farmaceutycznych? Od razu warto zaznaczyć, że proces technologiczny recyklingu jest w tym przypadku bezodpadowy. Najpierw opakowania po lekach segregowane są, kryterium segregacji jest kolor PCW, które zostało użyte do ich produkcji. Następnym krokiem jest mielenie opakowań aż do momentu, kiedy pozyskany zostanie granulat o właściwej wielkości. Dopiero później umieszcza się materiał w specjalnym zbiorniku zamykanym hermetycznie. Do zbiornika wlewana jest ciekła substancja, która skutecznie rozdziela dwa różne materiały, z jakich produkowane są blistry. Do rozłączenia dochodzi szybko ze względu na różnice gęstości. Finalnie aluminium osadza się na dole, a tworzywo sztuczne na górze. Po rozdzieleniu można przeprowadzić suszenie, jednak nie dochodzi już do mieszania się ze sobą dwóch materiałów.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *