Jakie odpady nie nadają się do recyklingu?

Bardzo często słyszy się, że należy segregować odpady, aby możliwy był efektywny recykling. Tymczasem okazuje się, że są takie odpady, które wbrew powszechnej opinii kompletnie nie nadają się do przetworzenia. Jakie odpady nie nadają się do recyklingu? Podamy Wam kilka przykładów. Mamy nadzieję, że informacje w naszym wpisie pomogą Wam jeszcze bardziej efektywnie segregować śmieci w gospodarstwie domowym.

Do odpadów, które niekoniecznie nadają się do recyklingu zaliczają się chociażby tekturowe pudełka po pizzy. To na pewno dla wielu osób zaskoczenie. Większość osób zamawiających pizzę odnosi pudełko po niej do pojemnika z papierowymi odpadami. Tymczasem nie zawsze ma to sens. Zwróć uwagę na to, ile tłuszczu osadziło sie na pudełku. Jeśli dużo, nie nadaje się ono do recyklingu.

Pewien problem stanowią także papierowe kubki po kawie. Nie są one niestety zbyt dobrym materiałem do recyklingu. Dlaczego? Rzecz w tym, że papierowe kubki na napoje nasycane są polietylenem. A to po to, by były wodoodporne. Niestety, aby można było wykorzystać ponownie takie kubki trzeba by było oddzielić papier od polietylenu, co jest procesem bardzo kosztownym i w związku z tym się go nie przeprowadza.

Do recyklingu nie nadają się także zabrudzone opakowania po jedzeniu na wynos. Dlaczego? Oczywiście chodzi tutaj także o ich zanieczyszczenie, najczęściej spowodowane dodatkiem tłuszczu. Eksperci od recyklingu od dawna podkreślają, że czyszczenie odpadów, zwłaszcza opakowań po produktach spożywczych, jest bardzo dużym wyzwaniem dla współczesnego recyklingu. Dlatego warto zabrudzone opakowania przepłukać wodą – generalnie do pojemnika na odpady należy wrzucać tylko te, które nie są zatłuszczone.

Kolejny problematyczny odpad, który powinno się wrzucać do pojemników z odpadami zmieszanymi, to pieluszki jednorazowe. Abstrahując od zanieczyszczeń takich odpadów, należy mieć świadomość, że zostały one wyprodukowane z różnych materiałów. Ich podanie recyklingowi byłoby z góry skazane na niepowodzenie, dlatego absolutnie nie wolno ich wrzucać do kosza z plastikowymi odpadami.