Dlaczego należy zbierać nakrętki butelek?

O zbiórkach nakrętek z butelek po popularnych napojach słyszał chyba każdy z nas. Wielu z nas miało też na pewno okazję uczestniczyć w takiej zbiórce. Dlaczego właściwe powinno się zbierać nakrętki osobno? Najczęściej nakrętki z butelek PET zbierane są w ramach różnych akcji charytatywnych. Od razu warto zaznaczyć, że nie jest to bynajmniej oszustwo.

Przy zebraniu kilku ton nakrętek z butelek PET można faktycznie pozyskać środki chociażby na zakup wózka inwalidzkiego. Cena kilograma nakrętek jest niska, oscyluje wokół 0,7-1 zł. Jednak w przypadku większych zbiórek, kiedy to można uzbierać nawet kilka ton surowca, nakrętki ze zużytego surowca mogą przynieść wiele dobrego. Chociażby z tego względu warto byłoby odkręcać nakrętki i od razu umieszczać je w innym worku foliowym. A po zebraniu większej ilości można je po prostu przekazać na jakąś zorganizowaną zbiórkę.

Dlaczego właściwie nakrętki z butelek PET? Co takiego szczególnego mają w sobie te odpady? Chodzi o to, że plastikowe nakrętki są najczęściej wykonane czystego PET, czyli polietylenu. W tym konkretnym przypadku chodzi o zupełnie inne tworzywo sztuczne niż to, z którego wykonuje się butelki napojów. Nie da się zaprzeczyć, że recykling nakrętek jest o wiele prostszy niż recykling plastikowych butelek. Czysty polietylen dobrej jakości można łatwo przetworzyć w granulat, z którego z kolei można wykonać nie tylko nowe nakrętki, ale także rury PCW, plastikowe opakowania, a nawet wysokiej jakości obudowy komputerów.

Warto przy segregowaniu odpadów w gospodarstwie domowym odkręcać nakrętki. W miarę możliwości warto oddawać je na zorganizowanie zbiórki. W ten sposób nie tylko pomożecie potrzebującej osobie, ale także czynnie przyczynicie się do ochrony środowiska. W nakrętce z polietylenu jest relatywnie dużo surowca, prawie tyle, co w całej butelce, a jakby tego było mało surowiec ten ma wyższą jakość. To kolejny argument za tym, aby sortować nakrętki, ponieważ z niepozornych nakrętek można wyprodukować, nowe, pełnowartościowe plastikowe przedmioty. To materiał, który z powodzeniem można poddać recyklingowi.