Worki foliowe biodegradowalne

Jakiś czas temu do pakowania np. produktów spożywczych oraz segregowania odpadów wykorzystywano worki foliowe, które trudno byłoby określić mianem przyjaznych środowisku. Co prawda wykonane z tworzywa sztucznego worki były bardzo wytrzymałe, miały jednak jedną bardzo istotną wadę – były niestety szkodliwe dla środowiska.

Obecnie, kupując opakowania i worki foliowe, nie musimy już martwić się tym, że mogą być one szkodliwe dla środowiska. Producenci coraz częściej stawiają na worki biodegradowalne. Od razu należy podkreślić, że nie są one całkiem obojętne dla środowiska. Jednak to znakomita alternatywa dla tradycyjnej folii, która może rozkładać się nawet kilkaset lat. Opakowanie biodegradowalne produkuje się w głównej mierze z surowców pochodzenia roślinnego, co w praktyce oznacza, że czas ich rozkładu jest stosunkowo krótki.

Co istotne, worki biodegradowalna to ciągle opakowania bardziej wytrzymałej niż papier. Są one w zasadzie ta samo funkcjonalne jak tradycyjne worki foliowe, można je z powodzeniem wykorzystywać w różnych branżach. Także opakowania z folii biodegradowalnej można wykorzystywać wielokrotne, są one szczelne i w dodatku całkiem odporne na oddziaływanie czynników pogodowych – zarówno na zmiany temperaturowe, jak i promieniowanie UV.

Dlaczego właściwie worki biodegradowalne są godne polecenia? Poza tym, że nie stanowią obciążenia dla środowiska naturalnego, odznaczają się dobrymi parametrami technicznymi. Folia wykorzystywana do produkcji opakowań przyjaznych środowisku jest odporna na zarysowania, wyróżnia się także wysokim połyskiem. Worki biodegradowalne dostępne są w tej chwili zarówno w wersji przezroczystej, jak i barwionej. Nie ma żadnych dodatkowych wymagań co do pakowania produktów w takich workach. Jeśli wykorzystamy worki biodegradowalne do pakowania produktów spożywczych, możemy być pewni, że zapewniają one wysoką szczelność przed zapachami z zewnątrz. Jednocześnie przechowywane produkty zachowają swój aromat oraz smak. Folie biodegradowalne są ponadto bardzo odporne na działanie różnych tłuszczów i olejów.