Folia polietylenowa – zastosowanie

Folia polietylenowa to materiał wykorzystywany bardzo często chociażby do produkcji worków na odpady oraz opakowań foliowych na produkty spożywcze. Dlaczego właśnie folia polietylenowa? To materiał bardzo wytrzymały, który sprawdza się także w trudnych warunkach. Folia polietylenowa może być z powodzeniem wykorzystywana także w przemyśle. Szerokie zastosowanie folii PE wynika w dużej mierze z faktu, że są one odporne na działanie zasad, kwasów oraz soli. Również niska temperatura nie wpływa negatywnie na ich strukturę. Folia PE stosunkowo łatwo przepuszcza parę substancji organicznych, natomiast przenikalność pary wodnej jest raczej niska.

Ze względu na różne oczekiwania użytkowników produkuje się folię polietylenową o różnej gęstości. Jeśli ktoś szuka materiału szczególnie wytrzymałego pod względem mechanicznym, powinien zdecydować się na folię HDPE, która jest strzałem w dziesiątkę, gdy chodzi o produkcję opakowań reklamowych, spożywczych oraz przemysłowych. Jest ona jednak dość krucha. Czasami przydaje się tworzywo bardziej rozciągliwe, jak np. MDPE (folia polietylowego o średniej gęstości) albo LDPE (folia polietylenowa o niskiej gęstości). Ostatnia z wymienionych rodzajów folii nadaje się świetnie do produkcji worków na odpady. Z racji tego, że folia LDPE jest miękka i giętka, zmniejsza się prawdopodobieństwo tego, że worek wypełnionych śmieciami pęknie pod ich naporem.

Folia polietylenowa wykorzystywana jest obecnie nie tylko do produkcji worków na odpady i woreczków śniadaniowych, ale także w przemyśle. Tzw. folia stretch jest nieodzowna, gdy chodzi o zabezpieczenie przewożonych ładunków. Można zdecydować się na folię transparentną, która umożliwia stosunkowo łatwą identyfikację przewożonych ładunków. Z kolei folia kolorowa przyda się, gdy chcemy przewożony towar zabezpieczyć przed kradzieżą.

Ze względu na swoją wytrzymałość folia polietylenowa może być wykorzystana także do pakowania ładunków o stosunkowo dużych gabarytach. Jest ona także używana jako zabezpieczenie ładunków przechowywanych na paletach na zewnątrz – folia chroni skutecznie przez niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.