Jak segregować śmieci?

Segregowanie śmieci nie jest trudnym zadaniem. Mimo to wiele osób nadal ma spore kłopoty z właściwym dzieleniem odpadów na grupy. Jeśli masz z tym problemy, zapoznaj się z prostymi poradami, które pomogą w prawidłowym segregowaniu.

Papier to surowiec, który najłatwiej poddaje się recyklingowi. Do tej grupy wrzucamy gazety, czasopisma, ulotki, papier pakowy, książki, zeszyty, kalendarze, a także kartonowe opakowania. Można zostawić małe elementy, np. zszywki. Oddzielić trzeba większe części, takie jak twarde okładki z książek lub terminarzy. Kartony należy spłaszczyć. Papier przeznaczony do recyklingu nie może być mokry, ani silnie zanieczyszczony, dlatego z makulaturą nie wolno mieszać pokrytych tłuszczem opakowań i papieru woskowego. Nie nadają się także kalki, celofan oraz jednorazowe pieluchy i inne artykuły higieniczne.

Szkło jest również bardzo dobrym surowcem wtórnym. Do pojemnika na szkło mogą trafić butelki oraz słoiki. Nie należy ich tłuc. Z butelek trzeba usunąć korki i nakrętki, nie ma jednak potrzeby ściągania papierowych etykiet. Do recyklingu nie nadają się szyby samochodów, opakowania po lekach, termometry, porcelana, lustra, żarówki i tym podobne produkty.

Tworzywa sztuczne i metale – jeśli jakiś odpad składa się z różnych materiałów (np. plastikowy kubeczek po jogurcie z aluminiowym wieczkiem), najlepiej je rozdzielić. Do tej grupy nie można wrzucić baterii i akumulatorów, urządzeń elektronicznych, części samochodowych oraz sprzętu AGD. Trzeba pamiętać, żeby zgnieść butelki plastikowe – to znacznie zmniejszy ich objętość. Nakrętki warto odkładać oddzielnie – są często zbierane, na przykład w celach charytatywnych.

Wszystkie zasady wydają się na pierwszy rzut oka dosyć skomplikowane. Na początku segregowania można mieć czasem wątpliwości, co zrobić z niektórymi odpadami. W praktyce wystarczy jednak trochę wprawy, aby bez problemu poradzić sobie z prawidłowym segregowaniem śmieci w domu. Trening czyni mistrza, więc najlepiej od razu zabrać się do pracy.