Dlaczego warto segregować śmieci?

Segregowanie śmieci nadal wydaje się wielu osobom stratą czasu. W końcu śmieci to coś zbędnego, niepotrzebnego, zużytego. Najlepiej po prostu wywieźć je na wysypisko i zapomnieć o problemie. Taki sposób myślenia jest niestety nadal dosyć powszechny. Brakuje nam ochoty, wiedzy i cierpliwości, żeby zająć się odpadami tak jak należy. Tymczasem segregacja ma ogromne znaczenie dla środowiska i dla naszego życia. Dlaczego warto poświęcić na to czas i energię?

Najprostsza odpowiedź to ochrona środowiska naturalnego. Segregowanie śmieci daje możliwość odzyskania surowców, których wydobycie i przetwarzanie produkuje zanieczyszczenia. Dzięki recyklingowi mniej toksycznych substancji trafia do wody i powietrza, a my żyjemy w zdrowszym, czystym środowisku. Produkcja papieru z makulatury zapobiega wycinaniu lasów, wykorzystanie złomu ogranicza wydobycie metali, a na wysypiskach piętrzą się mniejsze hałdy śmieci.

Jeśli troska o środowisko naturalne nie jest wystarczająco przekonująca, warto pomyśleć o korzyściach ekonomicznych. Produkcja z wykorzystaniem surowców wtórnych jest zdecydowanie tańsza. Zrobienie jednej puszki ze złomu zużywa o 96% mniej energii niż wytworzenie takiej samej puszki z nowego surowca. Robi różnicę, prawda? Podobnie jest ze szkłem, papierem i tworzywami sztucznymi. Z ekonomicznego punktu widzenia bardzo ważny jest także fakt, ze recykling pozwala na zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, które powinny przecież wystarczyć jeszcze na wiele pokoleń. To nie wszystko – recykling oznacza zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń, a więc także oszczędności na ich usuwaniu, na przykład na pracy oczyszczalni ścieków.
Czasem trudno zauważyć pozytywne efekty segregowania śmieci – miesiącami i latami wrzucamy je do odpowiednich pojemników, ale nic się nie dzieje. Chociaż zmiany nie są widoczne od razu, przynoszą konkretne rezultaty dla środowiska naturalnego i dla naszych kieszeni. Warto zadać sobie pytanie w jakim świecie chcemy żyć za kilka lat – czystym i zdrowym, czy pełnym ogromnych hałd śmieci?