Papierowe butelki – czeka nas przełom? Coca-Cola zaskakuje

Firmy mają coraz mniej czasu, by ułatwić klientom recykling. Przed szczególnym wyzwaniem stoją producenci napojów i butelek plastikowych. Butelki muszą spełnić ściśle określone w Dyrektywie Plastikowej warunki. Co na to Coca-Cola?

Jak Coca-Cola przyczynia się do ochrony środowiska?

Producenci coraz częściej angażują się w projekty i inicjatywy proekologiczne. Nic dziwnego – oczekują tego od nich międzynarodowe instytucje, klienci, potrzebuje tego również planeta, a przecież ta jest dla wszystkich wspólna.

Powstają więc nowe tworzywa sporządzone z wykorzystanego ponownie plastiku, ale także skrobi kukurydzianej i innych biodegradowalnych surowców. Produkty te z powodzeniem zastępują znany wszystkim plastik, służą jako ekologiczne worki na śmieci, opakowania. Jak wiadomo, jednym z najpopularniejszych w pełni biodegradowalnych materiałów jest papier. Ale czy papierem można zastąpić plastik? Rzeczywiście, powstają papierowe słomki do napojów, które sprawdzają się jako jednorazowy dodatek.

Wątpliwości budzi nowy pomysł amerykańskich gigantów – papierowa butelka. Nie jest to w rzeczywistości pomysł samej Coca-Coli, ale ekspertów z młodej, duńskiej firmy Paboco. Jak donosi Coca-Cola, prace nad papierową butelka trwają od 2015 roku. Nie jest to więc sprawa łatwa! Informacja o projekcie dotarła do szerokiej grupy odbiorców dopiero obecnie, w roku 2021.

Czy pojawią się papierowe butelki? Jeśli tak, to kiedy?

Coca-Cola opisuje współpracę z firmą Paboco w ramach oficjalnej witryny. Z podanych informacji wynika, że prace nad projektem nadal trwają. Trudno się dziwić, ponieważ taki produkt byłby naprawdę przełomową propozycją. Jeśli realizacja się powiedzie, będzie można mówić sukcesie na skalę światową. W takim wypadku naturalne właściwości papieru musiałyby zmienić się o 360 stopni.

Czy rzeczywiście takie butelki będą wykonane w 100 % z papieru? Warto podkreślić, że próby stworzenia wodoodpornych produktów wykonanych niemal w całości z papieru, zakończyły się powodzeniem w przypadku papierowych kubeczków. W tym wypadku, zabezpieczenie przed wilgocią stanowi zwykle polietylen, polikwas mlekowy bądź warstwa tworzywa z trzciny cukrowej. Różnica jest jednak spora, gdy chodzi o funkcję – w butelkach napoje przechowywane są miesiącami, czasem latami.

Czy papierowa butelka ma służyć również jako opakowanie do przechowania czy też wyłącznie produkt jednorazowy? Biorąc pod uwagę lata pracy nad projektem, chodzi o tą pierwszą opcję! Jak podkreślają eksperci marki, papier odznacza się licznymi pozytywnymi właściwościami, które pozwolą na przechowanie napojów gazowanych i niegazowanych.

Prototyp papierowej butelki jest już gotowy! W ramach Pioneer Community, stworzonej przez Paboco, działa nie tylko Coca-Cola, ale także L’Oréal, Carlsberg Group czy Alpla. W papierowych butelkach mają być zamknięte nie tylko napoje, ale również kosmetyki. Z pewnością na rynku będą stale pojawiać się nowe tworzywa o ciekawych właściwościach, a sam plastik coraz częściej będziemy poddawać recyklingowi.