Dyrektywa Plastikowa, czyli zmiany w produkcji i recyklingu

Pierwsze zmiany związane z Dyrektywą Plastikową mają być wprowadzone w życie w 2021 roku. Jednakże, wielu producentów opakowań plastikowych już teraz inwestuje w rozwiązania ekologiczne. Jakie obowiązki wiążą się z powstaniem nowych przepisów?

Zakazy związane z Dyrektywą Plastikową

Wśród nowych obostrzeń najbardziej restrykcyjny jest zakaz obrotu plastikowymi elementami jednorazowymi. Warto zaznaczyć, że wymieniono konkretne produkty, takie jak słomki, mieszadełka, sztućce i talerzyki, a także patyczki higieniczne. Głównym powodem wprowadzenia zakazu jest zanieczyszczenie mórz i oceanów. Według danych udostępnianych przez Parlament Europejski jednorazowe wyroby z plastiku stanowią aż 49 % odpadów w morzach i oceanach. Na drugim miejscu uplasowały się plastikowe narzędzia połowowe – odsetek wynosi 27 %. Odpady nieplastikowe i inne zanieczyszczenia stanowią więc niewielką część tego zestawienia.

Zgodnie z informacjami podanymi przez WWF w ciągu roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów plastiku. Dane Parlamentu Europejskiego wskazują, iż aktualne zanieczyszczenie plastikiem wynosi 150 milionów ton. W dodatku, według Greenpeace, recykling okazał się niewystarczający. Niestety, zaledwie 10 % odpadów plastikowych wprowadzane jest do ponownego obiegu. Co ważne, plastik zalegający w morzach i oceanach jest zagrożeniem dla życia wielu gatunków zwierząt. W efekcie, produkty zawierające plastik mogą znaleźć się również na naszych stołach. Zatem rozporządzenie to zostały wprowadzone nie bez powodu.

Na szczęście, wielu producentów już teraz wprowadza jednorazowe elementy wykonane z materiałów biodegradowalnych zamiast z plastiku. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest bambus, drewno czy też papier.

Obowiązki wynikające z Dyrektywy Plastikowej

Producenci opakowań plastikowych oraz innych wyrobów z tworzyw sztucznych są zobowiązani do zmiany sposobu produkcji. W 2030 roku butelki plastikowe mają być produkowane z wykorzystaniem materiałów z odzysku, które powinny stanowić 30 % opakowania. Ponadto, do roku 2029 aż 90 % butelek plastikowych ma trafiać do ponownego obiegu. Aby wprowadzić to rozwiązanie należy wypracować odpowiedni system oraz tak zwane opakowania na kaucję. Najprawdopodobniej koszty restrukturyzacji zostaną poniesione przez przedsiębiorców z branży.

Gdy mowa o kosztach warto wspomnieć o dodatkowych zobowiązaniach producentów wyrobów, takich jak m.in. papierosy, nawilżane chusteczki, folie spożywcze czy plastikowe torby na zakupy. Przedsiębiorcy działający we wskazanych branżach sfinansują sprzątanie, transport i recykling odpadów plastikowych zaśmiecających tereny publiczne. Wszystko wskazuje na to, że taki przepis wejdzie w życie w roku 2021.

Pierwsze zmiany związane z Dyrektywą Plastikową mają być wprowadzone już za rok. Dotyczy to również jednorazowych wyrobów wycofywanych z obrotu. Z pewnością tak krótki czas na restrukturyzację może być powodem problemów w wielu przedsiębiorstwach. Z drugiej strony – środowisko naturalne nie może już dłużej czekać.