Innowacje w świecie recyklingu, czyli drugie życie plastikowych opakowań

Plastikowe opakowania są nieodzownym elementem codzienności. Higiena, zachowanie świeżości produktów, segregacja śmieci – w tych celach plastik sprawdza się doskonale. To jednak nie koniec zastosowań! Z plastikowych opakowań powstają elementy infrastruktury, wypełnienia do tekstyliów, materiały wykończeniowe, a nawet chodniki czy autostrady. Jak to możliwe?

Czy wiesz, do czego może posłużyć plastikowe opakowanie?

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, opakowania z tworzyw sztucznych zyskują drugie życie jako istotny element codzienności – nie tylko w sklepach spożywczych i domach. Według raportu Eurostat dla Parlamentu Europejskiego 30 % odpadów plastikowych poddawanych jest recyklingowi w ramach UW. W Polsce jest to 40 – 50%. Należy dążyć do tego, by zwiększyć odsetek przetwarzanego plastiku. Tym samym zaprocentują korzyści dla społeczeństwa i środowiska. Dlaczego? Ponieważ opakowania plastikowe mogą być powtórnie wykorzystane w najróżniejszych branżach.

Plastikowe opakowania na napoje wykorzystywane są chociażby w produkcji obuwia, również tego markowego. Więcej! Znane marki coraz częściej chwalą się wykorzystaniem elementów powtórnie przetworzonych w produkcji swoich wyrobów. Zamiast puchu stosowane są włókna z przetworzonych butelek PET. Tego typu wypełnienia wykorzystywane są do produkcji kurtek zimowych, śpiworów, antyalergicznych poduszek i kołder. Opakowania plastikowe służą także do wyrobu szczoteczek do zębów i innych akcesoriów, będących stałym elementem wyposażenia każdego domu.

Opakowania plastikowe w przemyśle budowlanym i motoryzacyjnym? Takie są fakty

Jak podają twórcy magazynu Focus, zaledwie 25 butelek PET umożliwia wyrób płytki chodnikowej o rozmiarach 2×2 m. Plastik może być z powodzeniem wykorzystany do produkcji materiałów wykończeniowych o różnorodnej strukturze. Nie mniej ważna jest produkcja elementów infrastruktury miejskiej, które coraz częściej powstają z przetworzonego plastiku, nie zaś metalu czy betonu. Recykling plastiku odgrywa ogromną rolę także w branży motoryzacyjnej. Powstają w ten sposób samochody przyjazne środowisku nie tylko ze względu na napęd, ale i wyposażenie. Tworzywa sztuczne bywają wykorzystywane także do produkcji paliwa!

Różnorodność form wykorzystania plastiku jest więc zadziwiająca. To kolejny argument na to, by śmieci segregować i umożliwić ich recykling. W tej kwestii wiele zależne jest od tak zwanych „zwykłych” obywateli. Pozostałe aspekty regulowane są w dużej mierze przez uchwały UE. Przykładem może być szeroko komentowana Dyrektywa Plastikowa. Bez wątpienia, w najbliższych dziesięcioleciach czeka nas wiele zmian mających na celu ochronę planety i zabezpieczenie przyszłości kolejnych pokoleń.

Plastikowe opakowania to wyroby, z których należy korzystać mądrze. W Argra oferujemy szereg rozwiązań, w tym również ekologiczne worki na śmieci czy worki do segregacji. Racjonalnie użytkowany, ponownie przetwarzany plastik zyskuje zupełnie nową rolę!