Czy możliwe jest sprzątanie w kosmosie?

Odpady to problem, nad którym zdecydowanie należy zapanować w trosce o środowisko naturalne. Okazuje się jednak, że problem śmieci dotyczy nie tylko naszej planety, ale także i przestrzeni kosmicznej. W chwili obecnej naszą planetę otacza wiele kosmicznych śmieci. Szacuje się, że na orbicie Ziemi znajduje się około 22 000 dużych obiektów, w tym satelity, które od dawna nie działają, oraz szeroko pojęte pozostałości po rakietach kosmicznych. Z roku na rok odpadów tych jest coraz więcej. Na szczęście okazuje się, że można efektywnie przeciwdziałać temu problemowi.

Również i w tym przypadku odpowiedzią jest recykling! Nie tak dawno grupa naukowców doszła do wniosku, że recykling można jak najbardziej przeprowadzać bezpośrednio na orbicie ziemskiej. Opracowano specjalny projekt o nazwie Gateway Earth. W ramach projektu planuje się umieszczenie na orbicie stacji kosmicznej, której zadaniem byłby recykling śmieci krążących wokół naszej planety. Zgodnie z aktualnymi założeniami naukowców projekt ten ma być wdrożony w 2050 roku.

W tym miejscu warto podkreślić jeszcze, że według naukowców przynajmniej część z surowców z nieużywanych już satelitów można będzie odzyskać i ponownie wykorzystać – najpewniej w drukarkach 3D. Naukowcy są zdania, że z pozyskanych w drodze recyklingu materiałów będzie można chociażby wykonać specjalne osłony przed promieniowaniem dla stacji kosmicznej. Z kolei stare panele słoneczne mogą posłużyć jako zasilanie dla Gateway Earth.

Póki co zakłada się, że tego rodzaju stacja zajmująca się recyklingiem może być, gdy tylko powstanie, dużą atrakcją dla turystów – już teraz zakłada się, że za kilka dekad turystyka kosmiczna będzie jak najbardziej możliwa. W praktyce oznacza to, że raczej nie powinno być problemu z finansowaniem projektu. Jedno jest pewne -warto z pewnością zająć się problemem, jaki stanowią śmieci w kosmosie. Wbrew pozorom to problem bardzo istotny. Póki co nie dysponujemy jeszcze rozwiązaniami, które pozwoliłby na skuteczny recykling, warto jednak już teraz szukać sposobów na to, aby skutecznie oczyścić przestrzeń pozaziemską.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *