Dlaczego recykling jest tak ważny?

Obecnie chyba już każdy wie doskonale, że sortowanie odpadów jest istotne dla środowiska naturalnego. Choćby z tego względu warto segregować odpady zgodnie z odgórnymi wytycznymi. Naukowcy są zdania, że bardzo ważny jest recykling oraz całościowe gospodarowanie surowcami w taki sposób, aby mogły one być wykorzystywane wielokrotnie.

Obecnie panuje swego rodzaju moda na recykling. W mediach podkreśla się często, jak ważna jest segregacja odpadów. Można nawet stwierdzić, że obecnie panuje moda na ekologiczny sposób życia. Pamiętajmy jednak o tym, że przeciwdziałanie powstawaniu zanieczyszczeniom to nic innego jak długoterminowa inwestycja, która ma znaczenia dla każdego z nas. Na szczęście nie trzeba zbyt wiele, aby przyczynić się do ochrony środowiska- tutaj doskonale sprawdza się metoda małych kroków.

To wcale nie takie trudne! Podstawą jest oczywiście segregacja odpadów już na etapie gospodarstwa domowego. Segregując odpady, przyczyniamy się do tego, że konkretne opakowania mogą być (najczęściej po przetworzeniu) jeszcze raz wykorzystane. Nie tylko szkło i papier, ale także i plastik można jak najbardziej ponownie wykorzystać. W każdym gospodarstwie domowym przydadzą się kosze lub worki na odpady w odpowiednich kolorach, które ułatwią segregowanie śmieci.

Ze względu na kolor dzielimy kontenery oraz worki na śmieci w następujący sposób:

  • niebieski – tutaj wrzucamy papier i tekturę;
  • żółty – to pojemniki przeznaczone na plastik oraz aluminium;
  • zielony – do zielonych kontenerów lub worków wrzucamy szkło;
  • brązowy – odpady biodegradowalne
  • czarny – do czarnych pojemników wrzuca się odpady zmieszane.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wielu producentów żywności zaczyna produkować opakowania z materiałów pochodzących z recyklingu. Przykładem jest firma Danone. Dobry przykład daje także przedsiębiorstwo Żywiec Zdrój, które wprowadziło na rynek butelki na wodę o pojemności 5 litrów, w całości wykonane z plastiku pozyskanego w drodze recyklingu. Także i szklane opakowania firmy Nutricia zawierają materiał z recyklingu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *