Recykling odpadów styropianowych

Nadmiar odpadów jest problemem, który dotyczy nas wszystkich. Na szczęście okazuje się, że można ten uciążliwy problem w pewnym stopniu rozwiązać w drodze recyklingu, czyli po prostu przetworzenia istniejących odpadów albo na surowiec albo na nowe produkty. Recyklingowi można poddać wiele różnego typu odpadów. To dlatego tak ważne jest segregowanie śmieci już w gospodarstwie domowym. W tym wpisie postaramy się przybliżyć Wam pokrótce temat recyklingu odpadów styropianowych.

Styropian, czyli polistyren spieniony, to materiał bardzo często wykorzystywany w budownictwie (najczęściej jako termoizolacja) oraz w gastronomii i elektronice (jaka element opakowania). Ze względu na szeroki zastosowanie produkcja styropianu ciągle wzrasta. Co jednak można zrobić z odpadkami ze styropianu? Najmniej ekologicznym rozwiązaniem jest spalanie odpadów styropianowych w celu pozyskania energii cieplnej. Nie jest to najlepsza opcja, ponieważ sam styropian nie jest kaloryczny, poza tym jego opary mogą być szkodliwe.

Na szczęście możliwy jest inny, bardziej przyjazny środowisku naturalnemu recykling styropianu. Dość popularnym rozwiązaniem jest kruszenie większych odpadów styropianowych na mniejsze fragmenty lub nawet pojedyncze kulki. Styropian w tej formie jest bardzo często wykorzystywany jako amortyzacja w opakowaniach. Generalnie jest możliwe także podzielnie styropianu na mniejsze elementy i ponownie uformowanie go w wysokiej temperaturze. Generalnie oczyszczony regranulat styropianu jest wykorzystywany także w budownictwie. Dodaje sie go m.in. do tzw. styrobetonu.

Inną możliwość stanowi przekształcenie styropianu w styrozol (to metoda recyklingu opracowana na Politechnice Warszawskiej). Styrozol jest materiałem wykorzystywanym w budownictwie jako izolacja wodochronna. W trakcie recyklingu odpadu styropianowe są rozpuszczane, najczęściej za pomocą estrów kwasów alkoholi. Później rozpuszczony styropian wzbogacany jest plastyfikatorami i napełniaczami – w ten sposób postaje materiał o właściwościach wodochronnych.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *