Recykling w gospodarstwie domowym

Wszyscy wiemy doskonale, że segregowanie odpadów jest bardzo ważne. Podkreśla się zazwyczaj, że już sortowanie w prywatnych gospodarstwach domowych ma wpływ na recykling odpadów. Posegregowane śmieci są później czyszczone, często rozdrabniane lub poddawane innym metodom obróbki. W efekcie śmieci można wykorzystać po raz kolejny. Warto w tym miejscy zaznaczyć, że recykling na małą skalę możliwy jest także w gospodarstwie domowym.

Oczywiście zachęcamy Was do segregowania odpadów w domu. Z pomocą specjalnych pojemników oraz worków do segregacji śmieci nie jest to w zasadzie żadnym problemem. Wystarczy odrobinę dobrej woli! Nie zapominajmy o tym, że nadmiar śmieci i wynikające z niego niebezpieczeństwa dotyczą nas wszystkich.

Zacznij od kuchni. Okazuje się, że są takie odpady, które można bez problemu wykorzystać ponownie. Jednym z takich odpadów są skorupki jajek – to bardzo dobry nawóz bogaty w wapń, którym możesz odżywić domowe rośliny doniczkowe. Innym przykładem domowego recyklingu jest ponowne wykorzystanie fusów z kawy – sprawdzą się one zarówno jako bogaty w potas nawóz do kwiatów, jak i składnik domowego peelingu wygładzającego.

Dbaj o to, aby nie kupować zbyt dużo produktów spożywczych. Statystycznie rzecz ujmując, to one właśnie są najczęściej marnowane. Na zakupy najlepiej chodź z listą. A jeśli mimo wszystko kupisz za dużo, postaraj się od razu zagospodarować nadwyżki. Jeśli nic nie przyjdzie Ci do głowy, możesz je po prostu zamrozić. To pozwoli ograniczyć straty w gospodarstwie i ograniczyć ilość śmieci.

Zanim wyrzucisz jakiś przedmiot, zastanów się, czy nie można by go było przerobić. DIY jest teraz bardzo modne! Najłatwiej można coś nowego zrobić ze starych ubrań. Jeśli nie masz ochotę na wizytę u krawcowej, możesz wykorzystać stare bluzki i sukienki chociażby do uszycia patchworkowego pledu lub poszewki na poduszki. W Internecie znajdzie wiele tego rodzaju inspiracji na domowy recykling. Korzystając z dostępnych w sieci tutoriali można wykonać chociażby łóżko z palet (bardzo popularne obecnie!), abażur z kapelusza czy oprawę lustra ze starej rakiety tenisowej. Możliwości są prawie nieograniczone!