Kilka słów na temat recyklingu szkła

Wszyscy wiemy doskonale, że sortowanie odpadów jest bardzo ważne z punktu widzenia środowiska naturalnego. Dlaczego? Ten fakt bardzo łatwo można wytłumaczyć. Z posegregowanych odpadów można odzyskiwać surowce, a później wyprodukować z nich nowe produkty. Do surowców, których recykling jest stosunkowo prosty, zalicza się szkło. Warto zatem wrzucać szklane opakowanie do wyznaczonych pojemników.

Należy zaznaczyć, że opakowania ze szkła można bez problemu przetapiać bez pogorszenia jakości surowca. Co istotne, można recyklingowć szkło w zasadzie w nieskończoność. Tym samym recykling szkła przekłada się na znaczne oszczędności energetyczne. Pamiętajmy, że ponownie przetworzone mogą zostać wszystkie opakowania ze szkła sodowo-wapniowo-krzemowego. Zarówno barwione, jak i bezbarwne.

Według szacunków efektywny recykling szklanej stłuczki umożliwia zmniejszenie zużycia surowców, wody oraz energii. W praktyce oznacza to, że dzięki recyklingowi szklanych opakowań można także zmniejszyć efektywnie emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Recykling jednej tony stłuczki jest równoznaczny z 220 kg dwutlenku węgla mniej w powietrzu. Aby zobrazować problem, chcielibyśmy podkreślić, że recykling jednej tylko szklanej butelki pozwala na zaoszczędzenie energii umożliwiającej pracę 100-watowej żarówki przez 4 godziny. To także równowartość energii pozwalającej na 25 minut pracy komputera lub 10 minut funkcjonowania zmywarki.

Warto podkreślić, że w naszym kraju ciągle jeszcze można wiele poprawić w tym temacie. Okazuje się bowiem, że polskie huty przetwarzają zaledwie około 30% wyrzuconych szklanych opakowań. Dla porównania światowe statystyki wypadają o wiele lepiej – za granicą recykling szkła obejmuje nawet 80-90% wyrzuconych butelek i słoików. To jednak jeszcze nie wszystko. Warto podkreślić także, iż w chwili obecnej szklane odpady na naszych wysypiskach śmieci to około 70-10% wszystkich śmieci. Ponowne wykorzystywanie szkła, dzięki zastosowaniu metod recyklingu, pozwala na zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach.