Recykling smartfonów

Smartfony są obecnie bardzo popularne. Co więcej, wielu z nas regularnie wymienia swój telefon na nowy model. tylko co zrobić ze starym smartfonem? Nie zawsze jego sprzedaż jest opłacalna. W efekcie wiele starych lub mocno uszkodzonych smartfonów trafia na wysypiska śmieci. A to błąd! Okazuje się, że w typowym telefonie komórkowych znajduje się sporo wartościowych surowców, które można odzyskać. Z drugiej strony w telefonach są obecne także i szkodliwe metale. W przypadku starych telefonów chodzi tutaj o ołów, kadm oraz rtęć. I choćby  z tego względu nie powinno się starych telefonów wyrzucać wraz  z innymi śmieciami.

W starych telefonach znajduje sie się tantal. To rzadko występujący metal, który przydaje się do produkcji małych kondensatorów , wykorzystywanych chociażby w smartfonach. To jednak jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać i o tym, że w smartfonach znajdują się także miedź, srebro, a także złoto. Co istotne, również i te metale można jak najbardziej odzyskać w drodze recyklingu. Jeśli Twoje stare telefony zalęgają w szufladach i póki co nie masz pomysłu na ich ponowne wykorzystywane, może warto sprzedać je w skupie? Pozbędziesz się telefonów, zyskasz trochę gotówki, a poza tym zadbasz o środowisko naturalne.

Czy naprawdę smartfony są tak cennym źródłem surowców wtórnych? Na to wygląda. Szacuje się, że tona urządzeń elektronicznych, np. starych telefonów komórkowych, zawiera więcej złota niż tona rudy złota. To chyba wystarczający argument za tym, by nie marnotrawić naturalnych zasobów.

Zakłada się, że wartość rynkowa odzyskiwanych ze smartfonów metali będzie rosła. Dlaczego? Często chodzi o rzadkie pierwiastki, których pokłady nie są źródłami odnawialnymi. W praktyce oznacza to, że  z czasem ich wydobycie nie tylko stanie się trudniejsze ale także i wiele bardziej kosztowne. Nic zatem zaskakującego w tym, że coraz bardziej kładzie sie nacisk na recykling starej elektroniki. Masz w szufladzie kilka telefonów z danych lat, których juz na pewno nie będziesz używał? Jeśli tak, może warto oddać je do skupu?