Recykling sprzętów AGD i RTV

Zużyte sprzęty AGD i RTV mogą jak najbardziej zostać poddane recyklingowi. Jednak warto mieć świadomość, że nie jest to wcale takie proste, jak np. przetworzenie papieru, szkła czy folii. A to z tego prostego względu, że sprzęty AGD i RTV składają się z różnych materiałów – zazwyczaj z tworzyw sztucznych oraz ze stali. Oprócz tego często znajdują się w nich śladowe ilości złota, miedzi, platyny lub srebra.

Ta złożoność powoduje, że sprzęty AGD oraz złom elektroniczny muszą najpierw zostać manualnie zdemontowane. Dopiero po tym, jak ich części zostaną wstępnie oczyszczone i posegregowane, można zacząć recykling konkretnych materiałów. Tak to wygląda chociażby w przypadku lodówek, telewizorów, komputerów i innych tego rodzaju sprzętów.

Jeśli chodzi o recykling lodówek, najpierw ściąga się freon i wydmuchuje ze sprężarki olej (który jak najbardziej można jeszcze przetworzyć). Metalowe części obudowy można potraktować jak typowy złom metalowy. Jako ciekawostkę można dodać, że przeciętna zużyta lodówka pozwala na odzyskanie ok. 1,4 kg miedzi oraz ponad 6 kg stali i aluminium. Oprócz tego ze zużytych lodówek można odzyskać także szklane części oraz tworzywo sztuczne tzn. piankę poliuretanową.

Do tego typu specjalnych odpadów zaliczają się także stare telewizory, z których można z powodzeniem odzyskać wiele cennych surowców. Usuwa się przy demontażu obudowę telewizora, tworzywa sztuczne, płytki drukowane – tak wygląda demontaż telewizorów starego typu, które ciągle jeszcze są w wielu domach w użytku. Warto podkreślić, że sama tylko płytka drukowana w takim telewizorze zawiera miedź, cynę, żelazo, ferryt, nikiel, a także nieco srebra.

Jak najbardziej do recyklingu nadają się także stare komputery i monitory. To bardzo ważne zatem, aby nie trafiały one na wysypiska śmieci. Statystycznie rzecz ujmując, można odzyskać z tego rodzaju sprzętów nawet 20% tworzyw sztucznych i 80 – 90 proc. żelaza, aluminium i miedzi. Co istotne, możliwy jest całkowity odzysk metali szlachetnych, czyli złota, srebra, platyny. Oprócz tego możliwe jest pozyskanie ze starych komputerów także cyny, niklu oraz bromu.