Automaty wypłacające pieniądze za stare butelki wkrótce także w Polsce

Coraz częściej ostatnimi czasy podkreśla się, jak ważny jest właściwy recykling odpadów. Dlatego też zachęcani jesteśmy do segregowania plastikowych, szklanych i papierowych odpadów. Okazuje się, że już wkrótce możemy liczyć na dodatkową motywację. Również w Polsce mają pojawić się automaty wypłacające pieniądze za wrzucone do nich butelki, puszki itd. Według zapowiedzi pierwsze tego rodzaju automaty powinny pojawić się w naszym kraju już na początku roku 2018.

Warto podkreślić, że tego rodzaju automaty to bynajmniej nie nowość w innych krajach europejskich. Już od dawna rozwiązanie takie, z bardzo dobrym skutkiem zresztą, funkcjonuje chociażby w Niemczech, krajach skandynawskich oraz Czechach. Trzeba przyznać, że w krajach tych tego rodzaju automaty cieszą się dużym zainteresowaniem. Można zatem założyć, że rozwiązanie to przyjmie się również w Polsce.

Co wiąże się z zastosowaniem tego rodzaju automatów? Stosowanie automatów oznacza w praktyce, że będzie można zwrócić butelki bez konieczności okazywania w sklepie paragonów, co bywa dość problematyczne i skutecznie zniechęca do zachowań proekologicznych. Z drugiej strony trzeba się jednak liczyć z tym, że same napoje będą w sklepach nieco droższe. Dlaczego? Do ich ceny będzie doliczana w takiej sytuacji kaucja za butelkę. Jednak z pomocą automatów jej odzyskanie nie będzie dla nikogo problemem.

Automaty wypłacające pieniądze za stare butelki to bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia ekologii. Dlaczego? Niestety w naszym kraju świadomość dotycząca recyklingu i ekologii ciągle pozostawia wiele do życzenia. Ze względu na fakt, że zakup napojów w butelkach będzie wiązał się z koniecznością jej zwrotu, aby otrzymać zwrot kaucji. Wyrzucenie butelki stanie się dla konsumentów po prostu kompletnie nieopłacalne.

Obecnie trwają już w Ministerstwie Środowiska prace nas projektem. Liczymy na to, że faktycznie uda się wprowadzić to proekologiczne rozwiązanie. Z punktu widzenia ochrony środowiska efekty tego przedsięwzięcia mogą być wyłącznie pozytywne.