Dlaczego warto segregować odpady? Kilka faktów, które Cię przekonają

Obecnie coraz częściej słyszy się, że segregacja odpadów ma wiele zalet. Mimo to jednak w naszym kraju ciągle jeszcze w wielu gospodarstwach domowych śmieci nie są segregowane. A czasami, nawet jeśli są sortowane, to jednak w sposób nieprawidłowy. Dlaczego warto przyłożyć się do segregacji odpadów? Generalnie chodzi o to, aby jak najmniej śmieci trafiało finalnie na wysypisko śmieci. Właściwa segregacja już na poziomie gospodarstw domowych pozwala na bardziej efektywny recykling.

Jeśli zastanawiasz się czasami, czy warto w ogóle segregować śmieci, postaramy się przekonać Cię, wyliczając kilka faktów dotyczących gospodarki odpadami. Czy wiedziałeś, że:

  • statystyczny Polak produkuje mniej więcej 320 kg odpadów rocznie?;

  • na krajowych wysypiskach ląduje każdego roku ponda 12 milionów ton odpadów? Z tego aż 98% odpadów można by było wykorzystać ponownie w drodze recyklingu;

  • plastikowa butelka po napoju, która zostawisz w lesie, rozłoży się dopiero po około 500 latach?

  • jeśli każdy Polak wyrzuci zaledwie jeden słoik, na wysypiska w naszym kraju trafi w skali roku mniej więcej 10 000 ton szkła, które można by było przetworzyć?

  • pieluchy jednorazowe, które są obecnie tak chętnie wykorzystywane przez rodziców, zajmują ok. 4 % wysypisk śmieci?

  • trzeba ściąć około 17 drzew, aby wyprodukować zaledwie 1 tonę papieru?

  • każdego roku zużywa się w naszym kraju około 400 milionów puszek z aluminium, które z powodzeniem można by było wykorzystać powtórnie. I to nieskończenie wiele razy.

Jak widać, nieprawidłowa gospodarka odpadami, przywiązanie do produktów jednorazowych, jak chociażby jednorazowe pieluchy, plastikowe tacki i naczynia itd., przyczyniają się do tego, że na wysypiskach zalega mnóstwo śmieci. Co zrobić, aby sytuacja w Polsce poprawiała się pod tym względem? Nadzór nad przestrzeganiem nowych przepisów dotyczących sortowania odpadów jest oczywiście dobrym rozwiązaniem. Jednak nie wolno zapomnieć i o tym, że istotne jest rozbudzenie w ludziach świadomości, dlaczego właśnie segregacja jest zasadna. Tylko tak można liczyć na faktyczne zaangażowanie w sortowanie odpadów.