Jak wygląda segregacja śmieci w Azji?

Obecnie wszyscy wiemy już, że segregacja odpadów jest bardzo ważna. Ostatecznie to podstawa ich ponownego wykorzystania. Jeśli z makulatury plastiku oraz szkła ma być sprawnie odzyskiwany surowiec, odpady tego typu powinny być wstępnie posegregowane już w gospodarstwach domowych. Do tego przydają się oczywiście worki foliowe o różnych gabarytach oraz pojemniki na odpady. Warto zastanowić się nad tym, jak wygląda segregacja śmieci w innych zakątkach świata. Jak radzą sobie z tym zdaniem mieszkańcy Azji?

Azjaci od lata uchodzą za prawdziwych mistrzów recyklingu. W Japonii, Hongkongu, a także Korei Południowej działają przedsiębiorstwa, które mogą zaoferować usługi podziemnych pneumatycznych systemów transportu odpadów. Co to takiego? To innowacyjne systemy, które na pierwszy rzut oka wyglądają po prostu jak wolnostojące kontenery na odpady. Jednak system ten połączony jest podziemnymi rurociągami, które zmierzają do stacji załadunkowych. To na tych stacjach odpady są pakowane do specjalnych wagonów i przewożone do elektrociepłowni, zakładów przemysłowych lub na podziemne wysypiska w tym ostaniem przypadku odpady gniją, co prowadzi do wytwarzania metanu. A ten z kolei wykorzystywany jest w elektrociepłowniach.

Od dłuższego czasy słyszy sie o tym, że Amerykanie sprzedają do Chin ogromne ilości swoich odpadów. Sprzedawany jest papier, plastik, a także używana elektronika. Od razu warto zaznaczyć, że sprzedaż odpadów jest opłacalna w tym przypadku nie tylko dla Amerykanów. Także i Chińczycy czerpią z tego wymierne zyski. Duża część z zakupionych odpadów trafia do chińskich elektrociepłowni. Ogrzewanie przy użyciu odpadów okazuje się być o wiele tańsze niż tradycyjne ogrzewanie węglem lub gazem. Pozostałe odpady są dzielone na surowce. Wiele tak pozyskanych surowców wykorzystuje się w Chinach do produkcji laptopów, tabletów, smartfonów i szeroko pojętej elektroniki, która później z ogromnym zyskiem sprzedawana jest w innych zakątkach świata. Jak widać na azjatyckim przykładzie, mądre gospodarowanie odpadami może przynosić naprawdę duże zyski.