Upcykling. Nowy sposób na przetwarzanie odpadów

Chyba każdy z nas wie doskonale, czym jest recykling. W tym przypadku chodzi odzyskiwanie z odpadów materiałów, które można ponownie wykorzystać. I tak na przykład butelki i inne opakowania są mielone, a z materiału produkuje się inne przedmioty. Nie dziwi zatem, dlaczego obecnie tak mocno promowana jest segregacja odpadów.

Warto zaznaczyć jednak, że nie tylko recykling jest sensownym rozwiązaniem. Coraz częściej słyszy się także o dość nowoczesnym rozwiązaniu, jakim jest upcykling. Dokładnie tak samo, jak recykling również upcykling jest formą przetwarzania odpadów. Tym razem jednak w wyniku tego przetwarzania nie są odzyskiwane surowce. Celem upcyklingu jest wykonanie z odpadów nowych produktów, często o wyższej wartości. Najbardziej znanym przykładem upcyklingu jest produkcja mebli ze zużytych palet. Tego typu meble są ostatnimi czasy bardzo modne, dość często można spotkać je w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

I chociaż próby kreatywnego przetwarzania odpadów nie były niczym nowym, to jednak samo pojęcie upcyklingu zostało rozpowszechnione dopiero w roku 2002. Wtedy to William McDonough i Michael Braungart wydali książkę „Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things”, która przyczyniła się do rozpropagowania upcyklingu.

Ważne w upcyklingu jest to, że nowe przedmioty muszą być więcej warte niż przetwarzane surowce. Stąd też bardzo często upcykling przybiera formę sztuki użytkowej. Dość często z odpadów wykonuje się rozmaite ozdoby i bibeloty. Upcykling może być świetną zabawą, Do tego dochodzi fakt, że proces ten przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wiele przedmiotów produkowanych w drodze upcyklingu można po prostu zamówić w sklepach. Jednak większą przyjemnością może być wykazanie się kreatywnością i samodzielne przetworzenie przedmiotów, które normalnie zostałyby wyrzucone. Stare skrzynki na owoce mogą zamienić się w rustykalne szafki; bardzo często metodą upcyklingu produkowane są nowe sztuki odzieży, ze starych plandek samochodowych produkuje się bardzo popularne torby oraz banery reklamowe.