Recycling we własnym ogrodzie, czyli kilka słów na temat kompostowania

Zwykle, gdy mowa o recyklingu, zakładamy, że chodzi o jakieś bardzo skomplikowane operacje mające na celu odzyskanie surowców z odpadów. Tymczasem okazuje się, że recykling w prostej postaci jest jak najbardziej możliwy także na własną ręką. Osoby, które posiadają własny ogród, mogą spróbować kompostowania. To coraz bardziej propagowany sposób na efektywne ograniczenie ilości odpadów biodegradowalnych. Zresztą pamiętajmy o tym, że kompostowanie to naprawdę dobre rozwiązanie.

Statystycznie rzecz ujmując, mniej więcej 50% odpadów z gospodarstwa domowego stanowią odpady organiczne. Nie ma potrzeby wyrzucać ich do ogólnych pojemników na odpady, można je przecież wykorzystać jako kompost w ogrodzie. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Oprócz tego, że zrobienie kompostu pozwala na zmniejszenie ilości śmieci, mamy pewność co do wysokiej jakości nawozu wykorzystywanego do pielęgnacji roślin w ogrodzie. Zastosowanie kompostu do nawożenia roślin ma wiele zalet. Przede wszystkim mamy do czynienia z nawozem naturalnym, który wzbogaca glebę o jakże cenną próchnicę. Gleba szybko stanie się bardziej pulchna, przewiewna. Kompost to najtańszy sposób nawożenia roślin w ogrodzie lub na działce.

Do produkcji kompostu potrzebujemy kompostownika – można kupić gotowy albo zrobić go samodzielnie. My zalecamy tę drugą możliwość. Wystarczy wkopać stare palety lub belki (to znakomity sposób na wykorzystanie odpadów, które nie są już do niczego potrzebne). Następnie wkładamy do kompostownika warstwy odpadów organicznych, które pochodzą z naszego gospodarstwa. Pierwszą warstwę odpadów dobrze byłoby podsypać dobrej jakości ziemią ogrodową, może być to nawet ziemia ze sklepu. To pozytywnie wpłynie na proces produkcji kompostu.

Kompostowanie to znakomity sposób na przyjazne środowisku gospodarowanie odpadami. Do kompostownika możemy wyrzucić chociażby chwasty po wypieleniu ogrodu, skoszoną trawę, drobniejsze gałązki czy zgrabione jesienią liście. A oprócz tego przydadzą się także typowe odpady organiczne z kuchni, jak np. skorupki jajek, resztki warzyw i owoców i wszelkie inne odpadki pochodzenia roślinnego.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *