Segregacja śmieci w 2017 roku. Czego możemy się spodziewać?

Już od jakiegoś czasu coraz bardziej propagowana jest segregacja śmieci. Nie jest ona jeszcze obligatoryjna. Póki co sytuacja wygląda tak, że po prostu osoby, które deklarują, że będą segregować odpady ze swoich gospodarstw domowych, płacą mniej za ich wywóz. A jak ma wyglądać kwestia segregacji odpadów w roku 2017?

Samorządy deklarują, że na rok 2017 przewidziane są wyższe opłaty za wywóz odpadów nieposegregowanych. Przykładowo dotychczas mieszkańcy Częstochowy płacili 10,50 zł w przypadku zbiórki selektywnej i 12 zł w przypadku zbiorki nieselektywnej (chodzi o opłaty miesięczne w przeliczeniu na jednego mieszańca nieruchomości). Tymczasem w roku 2017 ceny pójdą w górę – opłaty będą wynosić w samej tylko Częstochowie odpowiednio 12 i 20 zł. A Częstochowa to bynajmniej niejedyna polska gmina, która ma w planach tak znaczne podwyżki. Samorządy zamierzają sukcesywnie zwiększać opłaty za wywóz odpadów nieposegregowanych, aby więcej mieszkańców decydowało się na segregację. Podwyżki zostały juz przegłosowane m.in. w Rybniku, Jaworzu, Kolnie, Wadowicach itd.

Naprawdę warto segregować odpady. Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, że w takim przypadku możemy spodziewać się niższych opłat za wywóz śmieci. Pamiętajmy, że posegregowane odpady łatwo można poddać recyklingowi, co oznacza, że segregując odpady, aktywnie wspieramy ochronę środowiska naturalnego. Pamiętajmy, że śmieci na wysypiskach rozkładają się latami, tworząc przy tym liczne szkodliwe dla zdrowia ludzkiego związki.

A jak samorządy uzasadniają podniesienie opłat za wywóz śmieci? Najczęściej chodzi o to, że podwyżki są spowodowane m.in. większą, niż uprzednio zakładano, ilością śmieci. Oprócz tego musimy mieć świadomość tego, że niektórzy mieszkańcy gmin mają pewne ulgi, dotyczy to chociażby posiadaczy kart dużej rodziny. Podwyżki mają zlikwidować luki spowodowane tymi ulgami. Do tego dochodzi jeszcze jeden problem, niestety okazuje się, że ciągle wielu mieszkańców deklaruje segregację śmieci, jednak tego nie robi. W praktyce oznacza to, że gmina musi dopłacać do utylizacji śmieci.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *