Cegły z plastikowych śmieci – to możliwe!

Wszyscy wiemy doskonale, że segregowanie odpadów jest więcej niż wskazane. Wysoka konsumpcja generuje dużą ilość produkowanych odpadów. Jeśli nie chcemy nadmiernie obciążać środowiska, musimy szukać sposobu na ponowne przetwarzanie śmieci. Pierwszym krokiem jest oczywiście segregowanie odpadów we własnym gospodarstwie domowym, do czego można wykorzystać różnego typu worki z polietylenu. Okazuje sie jednak, że pojawiają się coraz bardziej innowacyjne pomysły na ponowne wykorzystanie śmieci.

Przykładem może być niezywkły projekt Lise Fuglsand Vestergaard, duńskiej studentki, która wpadła na pomysł, jak można by lepiej wykorzystywać plastikowe śmieci. Zwłaszcza w tych krajach, gdzie produkuje się wyjątkowo dużo odpadów tego rodzaju.

Lise Fuglsand Vestergaard to studentka inżynierii z Danii, która miała okazję przez kilka miesięcy przebywać w Indiach. Tam zainteresował ją problem nadmiaru śmieci z plastiku, które leżały nie tylko na wysypiskach, ale także i na poboczach dróg. Pojawił się pomysł, aby z opakowań i torebek plastikowych produkować cegły. Od samego początku pomysłodawczyni cegieł z plastiku uważała, że przede wszystkim trzeba wyrobić w ludziach przekonanie, że odpady mogą by

cennym materiałem.

Zgodnie z pomysłem Lise Fuglsand Vestergaard odpady są najpierw zbierane a następnie oczyszczane, jeśli to konieczne. Następnie trzeba zebrany materiał rozdrobnić – w przypadku toreb plastikowych można je po prostu pociąć za pomocą nożyczek. Tak przygotowany materiał należy umieścić w formie na cegłę i ustawić na specjalnym solarnym grillu. Rozdrobniony plastik podgrzewa się i topi, w końcu stygnie – w ten sposób powstają pojedyncze cegły. Produkowane w ten sposób cegły mają specjalne otwory, w które można wetknąćć bambusowe kije – w praktyce oznacza to, że można budować z nich różne konstrukcję bez użycia cementu. Dlaczego cegły z plastiku są dobrym pomysłem? Przyczynia się do tego nie tylko fakt, że powstają ze śmieci, materiału, który pozornie nie nadaje się juz do niczego. Nie zapominajmy o tym, że w Indiach dochodzi do monsunowych ulew – konstrukcje z plastikowych cegieł są na nie odporne.