Szwecja – tutaj tylko 3 procent odpadów trafia na wysypiska!

Latem 2013 roku wprowadzono w naszym kraju nowe zasady segregowania śmieci. W wielkim skrócie chodzi o to, aby z wyrzuconych odpadów można było jak najwięcej surowców odzyskać. Zazwyczaj do aktywnego segregowania odpadów ma zachęcać niższa stawka za wywóz śmieci posegregowanych. W naszym kraju segregowanie odpadów to stosunkowo nowy pomysł. Przyjrzyjmy się jednak, w jaki sposób radzą sobie z tym zadaniem inne państwa europejskie, zwłaszcza te, które ekologicznych styl życia propagują od dawna.

To nie przypadek bynajmniej, że za prawdziwych mistrzów recyklingu uchodzą właśnie Szwedzi. Skandynawowie segregują odpady w gospodarstwach domowych już od ponad 20 lat. Z doskonałym zresztą skutkiem. Jak pokazują statystyki, w Szwecji na wysypiska trafia zaledwie 3 procent śmieci z gospodarstw domowych. To niewiarygodnie mało! Dla porównania w Polsce jest to aż 90 procent.

W czym tkwi tajemnica sukcesu Szwecji? Na pewno przyczynia się do niego nastawianie samych Szwedów. Póki co w Szwecji po prostu nie wypada nie segregować śmieci w domu. To jednak nie wszystko. Do tego dochodzą jeszcze regulacje prawne wspierające recykling. W tej chwili osoby, które np. niewłaściwie segregują śmieci, mogą spodziewać się nawet sprawy w sądzie. Jakby tego było mało, w Szwecji od śmieci trafiających do spalarni odpadów płaci się dodatkowy podatek. Poza tym obowiązuję całkowity zakaz wyrzucania odpadów organicznych na wysypiska śmieci.

Szwedzki system segregacji odpadów przynosi wymiernie efekty. Na chwilę obecną gospodarstwa domowe w tym kraju produkują każdego roku mniej więcej 5 mln ton odpadów. Z segregowanych odpadów wytwarza się m.in. biogaz (w skali roku są to tysiące ton), który wykorzystywany jest chociażby do napędzania autobusów. To jednak nie wszystko. Każdego roku produkuje się w Szwecji także około 400 000 ton bioorbornika. Energia pozyskana z odpadów zasila ponadto sieci grzewcze w wielu szwedzkich miastach. Jak widać, segregowanie odpadów jest nie tylko ekologiczne, ale także może przynosi wymierne korzyści.

Źródło: www.higieniczny.pl