Niemcy – przykład wzorowego segregowania odpadów

Od lat państwa skandynawskie i Niemcy uchodzą za pozytywne wzory, jeśli chodzi o właściwe gospodarowanie odpadami. Zarówno w Skandynawii, jak i w Niemczech przykłada się do wielu lat ogromną wagę do odpowiedniego sortowania śmieci, dzięki czemu możliwy jest ich efektywny recykling. U naszych zachodnich sąsiadów każdego roku ponownie wykorzystuje się 64% odpadów – to zdecydowanie bardzo dobry wynik.

Jak to możliwe? Otóż w Niemczech kładzie się duży nacisk na to, żeby segregacja odpadów po prostu się opłacała. Także w skali pojedynczych gospodarstw domowych. Już w 2005 wszedł w życie przepis, na mocy którego odpady z niemieckich gospodarstw domowych nie są wywożone na wysypiska. Mogą za to zostać przetworzone, kompostowane albo spalone. Sam wywóz odpadów jest dość drogi. Chyba, że są odpowiednio posegregowane – w takim przypadku cena wywozu jest o wiele niższa, zdarzają się miejsca, gdzie posegregowane surowce wywożone są nieodpłatnie.

Właściwie w każdym niemieckim gospodarstwie domowym znajdują się pojemniki do segregowania odpadów. Nie tylko ze względu na tańszy wywóz Niemczy starają się sortować śmieci. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że w przypadku śmieci źle posortowanych firma zajmująca się wywozem odpadów może po prostu ich nie zabrać. Praktycznie w każdym niemieckim domu znajdują się pojemniki na odpady zmieszane, organiczne, plastik i papier. Na osiedlach stoją także specjalne kontenery na szkło. Szkło segreguje się według koloru. Osobno wyrzucane jest szkło białe, osobno zielone i brązowe.
Do popularności sortowania odpadów w Niemczech przyczynia się fakt, że od lat dokłada się tam starań na rzecz podniesienia świadomości społecznej. Ekologicznych tryb życia nikogo już nie dziwi. Ogólnie segregacja odpadów w Niemczech jest zyskowna nie tylko dla poszczególnych gospodarstw domowych, które dzięki segregacji mogą obniżyć swoje rachunki. Nie wolno zapominać także i o zyskach firm, które zajmują się segregacją i utylizacją śmieci. Według szacunków w Niemczech obroty w tej branży utrzymują się na poziomie około 50 mld euro w skali roku.
Źródło: www.smartbin.pl