Segregacja śmieci i najczęstsze problemy z nią związane

Segregacja śmieci jest obowiązkiem każdego z nas. Istotna jest jednak nie sama czynność segregacji, ale przede wszystkim jej poprawność. Gdy odpady są nieodpowiednio selekcjonowane, nie ma możliwości, by poddać je recyklingowi.

Lista odpadów trudnych w segregacji

Chyba każdy z nas spotkał się z problemem selekcji niektórych odpadów. Do tej grupy należą np. opakowania wykonane z surowców mieszanych. Wiele osób zastanawia się również, czy opakowania szklane i plastikowe należy umyć przed wyrzuceniem. Warto raz na zawsze rozprawić się z tymi i innymi mitami dotyczącymi segregacji, by zwiększyć jej skuteczność:

  • zużyte chusteczki higieniczne – nie należy wyrzucać ich do pojemnika na makulaturę, ponieważ są już zabrudzone. Powinny zatem wylądować w koszu na odpady zmieszane. Dotyczy to również papieru toaletowego i ręczników papierowych stosowanych np. do sprzątania.
  • zabrudzone kartony – kartony po pizzy czy tortach należy wrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Z kolei kartony pozostałe po przesyłkach wystarczy oczyścić z taśm klejących. Taśmy powinny wylądować w koszy z odpadami zmieszany, natomiast sam karton w koszu na makulaturę.
  • kartony po napojach – kartony po mleku czy sokach wcale nie są sporządzone ze 100 % papieru. Co ciekawe, nie powinny one wylądować w koszu na odpady zmieszane, ale w tym na opakowania z tworzyw sztucznych!
  • porcelanowe naczynia, szklane kieliszki, szklanki – często lądują w pojemniku na szkło. Niestety, pomimo iż szklanki i kieliszki są wykonane ze szkła, powinny być wyrzucane do kosza na odpady zmieszane. Dotyczy to również porcelany i ceramiki. Jeśli odpady porcelanowe odznaczają się dużymi gabarytami, powinny być przewiezione do punktu selektywnej zbiórki odpadów.
  • stłuczone lustro – również powinno trafić do koszta na odpady zmieszane. Jeśli jednak jego wymiary na to nie pozwalają, lustro należy opakować i oddać w punkcie selektywnej zbiórki odpadów.
  • szklane naczynia żaroodporne – także powinny trafić do pojemnika do odpady zmieszane. Dlaczego? Podobnie jak szklanki i kieliszki, szkło tego typu odznacza się zupełnie inną temperaturą topnienia niż np. słoiki czy inne szklane opakowania.
  • brudne słoiki – co ciekawe, słoików nie należy myć ani oczyszczać z etykiet. Wyjątkiem jest sytuacja, w której gmina zaleca wykonanie tych czynności. Słoiki powinny znaleźć się w koszu na odpady szklane.
  • flakony po perfumach – flakony to najczęściej opakowania wykonane ze szkła o podobnych właściwościach, jak to stosowane do sporządzania słoików. Dlatego również powinny trafić do kosza na szkło.
  • oleje – substancje oleiste (również oleje spożywcze) nie powinny być wylewane do umywalek czy toalet. Po szczelnym zapakowaniu powinny znaleźć się w koszu na odpady zmieszane. W przypadku większych ilości olej należy oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów.
  • zapisane kartki papieru – choć taki papier jest zabrudzony, można go z powodzeniem wyrzucić do kosza na makulaturę, podobnie jak kartki z wydrukami, gazety i ulotki. Z kolei paragony nie powinny się w nim znaleźć i muszą być wyrzucane do kosza na odpady zmieszane.

Podsumowując, segregacja śmieci wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto poszukać szczegółowych informacji. Nieodpowiednio posegregowane śmieci sprawiają wiele problemów w punktach sortowania. Trafiają na wysypiska śmieci lub do spalarni, co nie sprzyja ochronie środowiska.