Recykling tworzyw sztucznych. Nowe technologie

Wszyscy wiemy doskonale, że śmieci należy segregować, bo to pierwszy krok do ich recyklingu. Bardzo ważne jest zwłaszcza sprawne odzyskiwanie tworzyw sztucznych z odpadów. Stąd też obecnie kładzie się coraz większy nacisk na propagowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, w której konkretne materiały można z powodzeniem wykorzystywać wielokrotnie.

Dlaczego recykling jest taki ważny? Ponowne wykorzystanie odpadów pozwala na znaczne zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Zmniejsza się ponadto ilość emitowanych gazów cieplarnianych, a poza tym obniżają sie koszty związane z właściwym składowaniem odpadów. Coraz częściej wprowadza się także nowe technologie, z pomocą których możliwy jest jeszcze bardziej efektywny recykling tworzyw sztucznych.

Podczas recyklingu np. tworzyw sztucznych najpierw sortuje się materiał, później rozdrabnia i oczyszcza. Chodzi o to, aby uzyskać wysokiej jakości, wolny od zanieczyszczeń, pozbawiony gazu, regranulat. Niestety czasami do recyklingu przeznaczone są tworzywa o wysokim stopniu zanieczyszczenia, w dodatku dość wilgotne. To jednak nie oznacza, że nie da się ich poddać przetworzeniu. Z pomocą nowych technologii jest to jak najbardziej możliwe. Coraz częściej wykorzystuje się przy produkcji regranulatau nowoczesne linie tandemowe, które wyposażone są w dwie wytłaczarki. Ułożone kaskadowo wytłaczarki posiadają skuteczne filtry, systemy odgazowywania oraz nowoczesne systemy granulacji. Wykorzystanie tego typu nowoczesnych rozwiązań umożliwia wyprodukowanie regranulatu o lepszych własnościach mechanicznych i przede wszystkim o wiele bardziej czystego.

Linie tandemowe nowej generacji są bardzo często wyposażone w nadzwyczaj wydajne komory odgazowujące, które zlokalizowane są pomiędzy pierwszą a drugą wytłaczarką. Oczyszczany materiał wystawiany jest w takiej komorze na działanie podciśnienia. W efekcie dochodzi o usunięcia bardzo dużych ilości gazu oraz rozmaitych zanieczyszczeń, co przy użyciu tradycyjnych technologii nie byłoby możliwe.