Śmieci – zagrożenie dla środowiska naturalnego

Mimo coraz większej popularności ekologicznych rozwiązań, nowoczesne społeczeństwa produkują bardzo wiele śmieci. Nie ma w tym nic dziwnego. Postęp technologiczny i wykorzystanie nowych materiałów do produkcji opakowań przełożyły sie na zwiększoną produkcje śmieci, przede wszystkim w państwach rozwiniętych. To poważny problem. Jeżeli ludzkość nie rozwiąże problemu z nadmiarem śmieci, może z czasem dojść do katastrofy globalnej.

Jak nietrudno się domyślić, najgorszym problemem dla środowiska naturalnego są wysypiska śmieci, na których w tym momencie zalegają niewyobrażalne wręcz ilości różnego rodzaju odpadów. Śmieci powodują ogromne zagrożenie nie tylko dla zwierząt i roślin, ale także i dla człowieka. Dlaczego? W tej chwili szeroko pojęte odpady zanieczyszczają glebę, wodę, powietrze itd. Najgorsze jest to, że chociaż na każdym kroku podkreśla się, jak ważne jest odpowiedzialne gospodarowanie odpadami (np. segregacja śmieci i ich późniejszy recykling), ciągle jeszcze ilość śmieci na wysypiskach ciągle sie zwiększa. Według statystyk w ciągu zaledwie ostatnich dwóch dekad trzykrotnie powiększyła sie ilość odpadów składowanych na wysypiskach śmieci.

Najlepszym rozwiązaniem jest utylizacja śmieci. Odpady można także przerobić na inne materiały albo spalić i w tym sposobem pozyskać cenną energię. Aby można było jak najlepiej wykorzystać produkowane śmieci, konieczna jest ich prawidłowa segregacja. Naprawdę warto osobno wyrzucać szkło, plastik, aluminium itd. Przykładowo zebrane w koszach na śmieci szkło może zostać ponownie przewiezione do huty, gdzie zostanie poddane obróbce, w wyniku której ze śmieci powstaną nowe szklane przedmioty. Podobnie rzecz ma się także z innymi surowcami, jak np. tworzywa sztuczne oraz papier. Pamiętajmy, że zeszyty, notesy itd. z papieru z recyklingu oznaczają, że dzięki ich produkcji uratowano bardzo wiele drzew przed wycinką.

Aby chronić środowisko naturalne, warto także pamiętać o tym, że nie można do zwykłych koszy na śmieci wrzucać lekarstw, zużytych baterii czy starych sprzętów AGD i RTV. Warto poszukać punktów przeznaczonych do zbiórki selektywnej tego rodzaju odpadów. To ogromne odciążenie dla środowiska!