Segregacja odpadów w firmie

Od 2013 roku także i w naszym kraju powszechne stało się segregowanie odpadów. Zważywszy na fakt, że wywóz segregowanych śmieci wiąże się z niższymi opłatami, warto zdecydować się na segregację odpadów także i we własnej firmie. W ten sposób, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw, można liczyć na znaczne oszczędności. Na segregację odpadów warto zdecydować się także z innych względów. Nie da się zaprzeczyć, że firmy, które stawiają na proekologiczne rozwiązania, postrzegane są lepiej przez klientów.

Przedsiębiorcy mają obowiązek, podobnie jak mieszkańcy danej gminy, podpisać umowę dotyczącą wywozu odpadów. W przypadku zadeklarowania segregowania odpadów (wybór bardziej oszczędnej opcji). Przedsiębiorca zobowiązany jest zorganizować w swojej firmie warunki do selekcji odpadów. W praktyce oznacza to, że konieczne jest ustawienie specjalnych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Pojemniki te dostarczane są przez firmę, która w danej gminie zajmuje się wywozem nieczystości.

Sama segregacja opadów w firmach przebiega właściwie tak samo, jak w przypadku sortowania śmieci przez osoby prywatne. Do pojemników oznaczonych na niebiesko wrzuca się papier, do pojemników z oznaczeniem zielonym szkło kolorowe. Do koszy na śmieci oznakowanych na żółto wrzuca się tworzywa sztuczne różnego typu oraz metale. Bioodpady powinny z kolei trafić do koszy oznakowanych na brązowo. Jak nietrudno się domyślić, śmieci mieszane wrzuca się do koszy czarnych albo szarych.

Aby segregacja w firmie przebiegała poprawnie, konieczne jest zorganizowanie odpowiedniego stanowisk do selekcji odpadów. Przede wszystkim trzeba wybrać kontenery lub kosze na śmieci o odpowiednich gabarytach – tutaj warto wziąć pod uwagę liczbę pracowników w danym przedsiębiorstwie. Nie wolno zapominać także i o zakupie odpowiednich worków do segregowania odpadów. W tej chwili na rynku dostępne są worki z wytrzymałych materiałów. Szczególnie godne polecenia są oczywiście worki biodegradowalne, które są zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla środowiska niż tradycyjne foliowe opakowania.