Czy śmieci rzeczywiście trafiają do jednej śmieciarki?

Mimo propagowanie segregacji śmieci wiele osób ciągle jeszcze tego nie robi. Dość częstym argumentem, jest twierdzenie, że segregacja nie ma sensu, bo odpady z różnych kontenerów i tak później trafiają do tej samej śmieciarki. Chyba każdy słyszał chociaż raz takie twierdzenie. Zastanówmy się nad tym, co to prawda czy mit. Czy rzeczywiście pieczołowicie posegregowane odpady wysypywane są do jednej śmieciarki?

Wygląda to tak, że wiele śmieciarek, które odbierają odpady ma przegrody na różnego rodzaju śmieci. Tym samym osobno wywożone jest szkło, osobno papier, osobno odpady zmieszane itd. Zasadniczo trzeba jednak przyznać, że samochody z podzielonymi przestrzeniami zrobiły dość dużo szkody w świadomości społecznej – wiele osób uważna, że segregacja jest bez sensu, jeśli i tak odpady są mieszane przy transporcie. W wielu miastach mieszkańcy podkreślają też, że po różnego rodzaju odpady podjeżdżają inne samochody.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że zdarza się i tak, że odpady faktycznie wywożone są przez jedną śmieciarkę, z jedną komorą (to jednak są przypadki dalekie od współczesnych norm!). Czy to oznacza, że wstępne sortowanie śmieci w gospodarstwach domowych jest pozbawiane sensu? Oczywiście nie!

Pamiętajmy o tym, że śmieci trafiają z kontenerów do profesjonalnych sortowni, gzie są dodatkowo sortowane na taśmie. Ta dodatkowa segregacja jest normą, ponieważ typowy podział na cztery frakcje, który jest najczęściej stosowany, to za mało, aby można było poddać śmieci efektywnemu recyklingowi. W tym miejscu na pewno wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego właściwie potrzebna jest segregacja wstępna, skoro odpady później i tak trafiają do sortowni. Chodzi o to, że dzięki wstępnej segregacji nie ma obawy, że odpady biologiczne lub niebezpieczne trafią na taśmę w profesjonalnej sortowni, zatem jest mniejsze ryzyko, że dojdzie do zanieczyszczenia produktu końcowego. Jak widać, jeśli cały system ma działać bez zarzutu, wstępna segregacja odpadów już w poszczególnych gospodarstwach domowych jest koniecznością.