Obecnie coraz częściej słyszymy o tym, że trzeba być eko. W Internecie, telewizji praz prasie pojawiają się co jakiś czas materiały, w których propaguje się ekologiczne rozwiązania. Na całe szczęście wcale nie trzeba wprowadzać wielkich zmian w swoim życiu, aby móc o sobie powiedzieć, że żyjemy eko. Prawda jest taka, że czasami trzeba bardzo niewiele, aby móc o sobie powiedzieć, że świadomie żyje się ekologicznie. Jak żyć eko na co dzień?

Warto zacząć od podstaw. Na początek dobrze byłoby zacząć segregować świadomie odpady w swoim domu. Tutaj przydadzą się albo specjalne pojemniki na śmieci albo po prostu worki na odpady. Nie trzeba wcale robić problemu z segregacji odpadów. Prosta metoda jest taka – odpadki z jedzenia wrzucamy do ogólnego kosza, a do osobnych worków szkło, plastik oraz papier. To wystarczy! Sortując śmieci, przyczyniamy się do tego, że odzyskiwane są różne surowce z wyrzucanych przedmiotów. A tym samym możliwe jest oszczędzanie surowców naturalnych.

Kolejnym sposobem na życie eko jest ograniczenie opakowań w naszym otoczeniu. Co to znaczy? Oczywiście foliowe torby mają wiele zalet, jednak np. na zakupy warto udać się z własną torbą. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także i zasobów naturalnych. Decydując się na używanie toreb foliowych, warto wybierać te wielorazowego użytku. Torebki z supermarketów są wtedy godne polecenia, jeśli są wykonane z biodegradowalnej folii. Jednak pamiętajmy, że zwykła tekstylna, bawełniana lub jutowa torba na zakupy to tak naprawdę najlepsze wyjście.

Życie eko wiąże się także i ze świadomymi wyborami podczas zakupów. Na pewno nie warto kupować przedmiotów, których nie potrzebujemy. Niestety problem ten dotyczy wielu z nas. Najczęściej kupujemy zbyt wiele żywności, co z reguły kończy się wyrzuceniem jej do kosza. To marnotrawstwo. Przy robieniu zakupów warto sprawdzać, czy dany produkty był wykonany zgodnie z zasadami Fair Trade. Oprócz tego dobrze byłoby unikać kupowania produktów w podwójnych opakowaniach, np. kremów w słoiczku, który dodatkowo opakowano jeszcze w kartonik.