Trendy na rynku polietylenu niskiej gęstości LDPE

Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE, wykorzystywany jest najczęściej do produkcji folii. Szacuje się, że ponad 60% zapotrzebowania na polietylen LDPE pochodzi od producentów folii. W tej grupie z kolei najczęściej produkowane są foliowe produkty do pakowania, np. worki foliowe. Oprócz tego produkowane są także rozwiązania dla budownictwa. A jak wygląda obecnie rynek polietylenu niskiej gęstości, tego tak chętnie wykorzystywanego surowca?

Gdy mówimy o polietylenie niskiej gęstości, chodzi o polietylen, którego gęstość mieści się w przedziale 0,91-0,94 g/cm3. Wartość tego rynku wynosi każdego roku znacznie ponad 30 miliardów USD. Statystycznie rzecz biorąc, można założyć, że rynek będzie się dalej rozwijał. W tej chwili ogromny potencjał ma zwłaszcza rynek polietylenu w Azji, przede wszystkim w Chinach i Indiach. Przykładowo w samych tylko Chinach w roku 2013 zostało przetworzonych ponad 7 milionów ton LDPE.

Jeśli chodzi natomiast o Amerykę Północną oraz Europę Zachodnią, trzeba przyznać, że tutejszy rynek jest nasycony i raczej nie należy spodziewać się bardzo dynamicznego rozwoju w najbliższym czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że prognozy są bardzo dobre – zapotrzebowanie na polietylen i produkty z niego utrzymuje się stale na wysokim poziomie. To chyba nic zaskakującego! W końcu torebek i worków foliowych używamy praktycznie każdego dna. To takie produkty, które wykorzystywane są zarówno w domach, jak i w przedsiębiorstwach różnego typu. Nie zapominajmy o tym, że opakowania z polietylenu są wygodne w użyciu, proste w produkcji i w dodatku tanie. To tłumaczy ich ogromną popularność.

Do przetwarzania polietylenu niskiej gęstości LDPE można używać różnych technologii. Na chwilę obecną do tych najczęściej wykorzystywanych zalicza się ekstruzja – to ponad 60% przypadków. Inne metody, takie jak np. formowanie wtryskowe, wydmuchiwanie, formowanie rotacyjne czy wytłaczanie powlekające wykorzystywane są rzadziej. Faktem jest oczywiście, że w różnych regionach świata proporcje użycia poszczególnych metod mogą się między sobą różnić.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *