Paliwo z polietylenu. Nowy pomysł naukowców

Polietylen to tworzywo sztuczne, które jest wykorzystywane bardzo często. To właśnie z polietylenu produkuje się chociażby folię, a także różnego rodzaju worki, także i te do segregowania odpadów. Polietylen jest materiałem łatwym w produkcji, który jest wytrzymały, elastyczny, możliwe jest produkowanie materiałów polietylenowych w różnych formach i kolorach. To chyba najlepiej tłumaczy, dlaczego polietylen jest obecnie tak popularny. Okazuje się jednak, że to nie wszystko.

Wszyscy wiemy doskonale, że obecnie wzrasta zainteresowanie szeroko pojętym recyklingiem. To tłumaczy, dlaczego szuka się także i metody na jeszcze bardziej skuteczny, a przy tym opłacalny recykling polietylenu. Okazuje się, że otwierają się przed nami nowe możliwości!

Jak już wspomnieliśmy, polietylen to materiał bardzo trwały. Wiązania między jego cząsteczkami są nadzwyczaj wytrzymałe. A to w praktyce oznacza, że do przeprowadzenie reakcji z ich udziałem musimy użyć wysokich temperatur oraz ciśnień. Nowatorską metodą recyklingu polietylenu, który zalega wysypiska śmieci, zajęli się badacze Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine i Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju. Wykorzystali oni dwa katalizatory, aby z polietylenowych odpadów wyprodukować pełnowartościowe paliwo, przypominające swoimi właściwościami olej napędowy. Po prostu polietylen został zmieszany z węglowodorami w formie płynnej, poza tym zastosowano dwa katalizatory, które rozrywają cząsteczki polietylenu o węglowodorów, a następnie łączą je w przypadkowych miejscach. Z racji tego, że procesy powtarzają sie wielokrotnie, dochodzi od powstania węglowodorów o dłuższych łańcuchach, które budową przypominają bardzo cząsteczki oleju napędowego.

Trzeba jednak przyznać, że w chwili obecnej proces ten jest jeszcze bardzo powolny, zatem raczej nie będzie możliwe masowe pozyskiwanie paliwa z polietylenowych odpadów. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że sam koszt wykorzystywanych w reakcjach katalizatorów jest bardzo wysoki. Jednak ciągle trwają prace nad udoskonaleniem metody, miejmy zatem nadzieję, że uda się rozwiązać problem składowania odpadów polietylenowych.