Co zrobić ze starymi oponami?

Zakup nowych opon do samochodu zawsze wiąże się z tym, że trzeba coś zrobić ze starymi. Dość często jest możliwość zostawienia takich opon w serwisie podczas wymiany na nowe. Jeśli jednak nie miałeś tej możliwości, zachęcamy Cię do dostarczenia ich do firmy zajmującej się utylizacja tego rodzaju odpadów. To, że Tobie stare opony już się nie przydadzą, nie oznacza jeszcze, że nie da się ich wykorzystać ponownie.

Nie każdy ma świadomość tego, że zużyte opony można jak najbardziej wykorzystać podczas budowy dróg. Stare, niepotrzebne opony będą bardzo dobrym składnikiem nowego asfaltu. Miał gumowy sprawia, że asfalt jest bardziej elastyczny, a tym samym odporny na odkształcenia. Okazuje się jednak, że to bynajmniej nie wszystko. Jest wiele innych zastosowań dla starych opon. Z okruchów gumy pochodzących ze starego ogumienia można poprawić efektywność filtrów wody. Według naukowców takie filtry są nawet 4 razy bardzie skuteczne niż filtry w wersji standardowej. Oczywiście stare opony są także z sukcesami wykorzystywane w elektrociepłowniach – można z nich odzyskać energię cieplną. W tym miejscu warto podkreślić, ze utylizacja ogumienia w elektrociepłowniach jest równoznaczna z obniżoną emisją CO2 i SO2.

Stare opony, które nie nadają się już do jazdy można wykorzystać także w ich niemienionej postaci. Dość często takie opony znajdują zastosowanie w szeroko pojętej inżynierii lądowej, np. w umocnieniach brzegów rzek, a także nabrzeży morskich. Zużyte opony mogą także znaleźć zastosowanie w falochronach, na różnych nasypach, a także w umocnieniach zboczy. Oprócz tego można z ich pomocą urozmaicić boiska oraz place zabaw dla dzieci. Opony sprawdzą się także jako wypełnienie przyczółków mostowych oraz stabilny podkład pod tory tramwajowe.

Ze starych opon można wyprodukować granulat gumowy -to w zasadzie najbardziej popularna forma recyklingu ogumienia samochodowego. Z granulatu takiego produkowane są podeszwy butów, uszczelnienia, gumowe wyposażenie samochodów, nawierzchnie boisk sportowych, a także różnego rodzaju wykładziny.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *